Povodom Svjetskog dana za okončanje ribolova Prijatelji životinja pozvali su na zabranu pridnenih koća.
“To je najdestruktivnija ribolovna metoda, koja čini golemu i nepovratnu štetu Jadranskome moru, iznimno osiromašuje riblja naselja, odstranjuje morsku travu, devastira koraljne grebene, podvodne šume algi i ostala staništa morskih životinja. To dodatno nanosi fizičku štetu cijelom morskom ekosustavu”, tvrde.
Od 50 do 80 % europskog kontinentalnog pojasa redovito je izloženo koćarenju, a Jadransko more jedno je od najviše pogođenih pa je tako čak 80 % dna uništeno je koćarenjem.
„Životinje koje žive na morskom dnu ili se hrane u blizini morskoga dna završavaju zapetljane u mreži koće i većina umire zbog nedostatka kisika. Brzo povlačenje mreža iz mora izaziva puknuće plivaćeg mjehura zbog velike promjene u tlaku uzrokujući ribama bolnu smrt”, upozorava Emanuela Poturica iz udruge Prijatelji životinja.
Svjetski dan za okončanje ribolova obilježava se zadnju subotu u ožujku s ciljem osvještavanja javnosti oko ovog alarmantnog problema. Naime, podaci govore da je 90% velikih ribljih populacija istrijebljeno u posljednjih 50 godina. U Sredozemlju je u posljednjih 50 godina nestalo 41% morskih sisavaca i 34 % ukupne količine ribe. Nažalost, najviše u Jadranu.
„Edukacija građana o problemima ribolova i njihova podrška zabrani pridnenih koća mogu pomoći Jadranskome moru da ponovo obiluje raznim oblicima života. Najbolji način da pomognemo sebi, životinjama i prirodi koja nas okružuje jest prestanak jedenja riba i drugih životinja. Tako smanjujemo negativan utjecaj klimatskih promjena, patnju i smrt milijarda životinja te utječemo na povećanje bioraznolikosti našeg planeta o kojoj ovisimo”, zaključuju Prijatelji životinja.
Na www.zabranimo-koce.net može se potpisati peticija za zabranu pridnenih koća.