Objavljujemo u cijelosti sažetak današnje press konferencije zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića o štrajku radnika Čistoće:
“Danas je treći dan štrajka radnika Čistoće.
Za razliku od prošle vlasti koja nije poštivala kolektivni ugovor prema radnicima cijelog Zagrebačkog holdinga jer, primjerice, nisu isplaćivali božićnice, mi kolektivni ugovor kao nova vlast u potpunosti poštujemo. Pored toga, i mimo kolektivnog ugovora koji je na snazi, dali smo uputu upravi ZG holdinga da dodatno poveća materijalna prava, svjesni situacije u Čistoći i otežanih uvjeta rada zbog novog modela odvoza otpada i reforme koja je u tijeku.
Iako se kolektivni ugovor poštivao u cijelosti i zato što smo svjesni inflacije, uprava ZG-holdinga krajem prosinca jednostranom odlukom povećala je plaće u neto iznosu od oko 8 posto u prosjeku u cijelom ZG-holdingu – jednostranom odlukom zato što su sindikati htjeli da se svim radnicima poveća plaća za jednak postotak, a uprava je smatrala da je socijalno pravednije povećati plaću komunalnim radnicima s najmanjim plaćama u Čistoći za 13 posto, dok su se onima s najvišim plaćama one povećale manje od 5 posto. Povećanje plaća je, dakle, izvedeno socijalno pravedno, odnosno na način da se što više povećaju plaće i neoporezive
naknade, odnosno primanja, radnicima Čistoće odnosno komunalnim radnicima. Volio bih da sindikati objasne zašto su odbijali ovaj prijedlog uprave koji je socijalno pravedniji od linearnog povećanja.
Ova povećanja će radnici osjetiti tek u veljači kada će se isplatiti plaće za siječanj. Odlukom Gradske uprave, bez ikakvih pritisaka, povećali smo i božićnice za 500 kuna svim radnicima u sustavu gradskih poduzeća i gradskih ustanovama kojima je Grad Zagreb poslodavac.
Za razliku od prošle vlasti koja je stotine radnika imala kao agencijske radnike, što znači da nisu imali nikakva prava iz kolektivnog ugovora, mi smo tim radnicima dali ugovore o radu kako bi im povećali radnička prava te oni sada uživaju sva prava iz kolektivnog ugovora. I sad nas se, nakon svega, proziva da nismo osjetljivi prema radnicima. U postupku smo mirenja, vodimo socijalni dijalog i usred tog procesa nam se dogodi nenajavljen i nezakonit štrajk.
Unatoč tome što je ZG-holdingu ozbiljno prijetio bankrot kad smo preuzeli vlast, kašnjenja u plaćanju dobavljačima su bila i do 6 mjeseci, nijednom nije kasnila plaća radnicima, a zbog čega smo ozbiljno ugrozili likvidnost cijelog Grada Zagreba – zbog ZGH. Mogu razumjeti spontani štrajk radnika Čistoće u ponedjeljak. Smatrali su, iako je troje radnika pogriješilo, da je sankcija mogla biti blaža, mogu razumjeti njihovu solidarnost. Uprava je stoga povukla svoju odluku.
Radnici Čistoće koji su u ponedjeljak bili u spontanom štrajku rekli su kako je to ključan zahtjev da bi nastavili raditi. Taj zahtjev je ispunjen, no sljedeći dan je na stol došlo dodatnih 11 zahtjeva pa je pitanje koliko zahtjeva može doći u narednim danima. Nema predstavnika radnika, radnici kažu da ih sindikati ne predstavljaju, tako da ne znamo s kime uopće pregovarati. Koja je poanta sindikata koji kažu da nisu imali informaciju o štrajku te da nemaju nikakav utjecaj na situaciju koja se dešava i koju ne mogu nazvati štrajkom jer je nezakonit? Koja je poanta pregovora sa sindikatima, poštivanja kolektivnog ugovora ukoliko je opcija nenajavljeni štrajk?
Zakon točno regulira kako se organizira štrajk – razlozi za to mogu biti kašnjenje plaća, izmjene kolektivnog ugovora, mora postojati procedura mirenja. Mi smo trenutno u proceduri mirenja i unatoč tome imamo nenajavljeni štrajk koji ide u nedogled. Sindikati u ovom trenutku tvrde da to nije pod njihovom kontrolom, a u isto vrijeme žele s nama pregovarati o dodatnom povećanju materijalnih prava na razini čitavog ZG-holdinga, uključujući i Čistoću. Kolektivni ugovor treba jamčiti socijalni mir. Štrajk je reguliran zakonom i točno je propisano kako se on provodi: mora se upozoriti poslodavca, najaviti štrajk, osigurati da se usluga isporučuje na drugi način kako se sigurnost i higijena građana ne bi ugrozile.
Znači li ovo da svaka podružnica ZG-holdinga može otići u nezakoniti nenajavljeni štrajk i tvrditi da to nije štrajk nego spontani bunt? Hoće li se to dešavati u drugim, državnim poduzećima ili drugim našim ustanovama?
Uprava će danas prijaviti sudu ovaj nezakoniti štrajk. Uprava smatra, a mi se s time slažemo, da trošak plaća radnika koji su u nezakonitom štrajku snose sindikati. To je tako zakonom regulirano. Od jučer, od kada je jasno da je štrajk nezakonit, trošak plaća radnika u štrajku (a to je iznos od 100 tisuća eura dnevno) snose sindikati. Ako sindikati nemaju veze s ovime, zašto da s njima pregovaramo? Onda oni očito nisu predstavnici radnika.
Pozivam radnike da krenu s odvozom. Uprava je spremna odmah prihvatiti 5 od 11 zahtjeva, a pregovarat će u najkraćem roku oko preostalih 6 zahtjeva. Važno je istaknuti da ZG-holding, u stanju u kakvom je bio, može i dalje otići u stečaj ako neće imati kontrolu svojih troškova. U srpnju Holdingu dospijeva na naplatu obveznica od 2 milijarde i 300 milijuna kuna koja se mora platiti odjednom. To je novac koji je potrošio bivši gradonačelnik, nenamjenski. Nije ju vratio kada je prvi put dospjela na naplatu, nego je samo izdao novu
obveznicu. Mi također možemo samo izdati novu obveznicu da bismo vratili staru, nema druge opcije. A novu obveznicu ne možemo izdati ako troškovi Holdinga neće biti pod kontrolom, a najveći trošak, naravno, predstavlja trošak plaća.
Ne vjerujem da je bilo komu od radnika Holdinga, uključujući i sindikate, stalo da se krene u troškove koji će Holding gurnuti u stečaj. Ako Holding ode u stečaj, Grad njime više ne upravlja nego upravljanje preuzima stečajni upravitelj i vrlo vjerojatno to znači privatizaciju Holdinga. Pitanje je kakvi će biti uvjeti radnika ako do toga dođe. Borio sam se protiv privatizacije Čistoće prije više godina, kao što su se i radnici borili protiv privatizacije jer su smatrali da će to dovesti do težih uvjeta rada.
Spremni smo pregovarati o zahtjevima radnika, ali tražimo da se vrate na posao. Ne možemo imati situaciju da je danas postavljeno 11 zahtjeva, a da ih sutra možemo imati 22 nova te da nema predstavnika s kojima se o tome razgovara pošto sindikati tvrde da oni nisu predstavnici niti imaju utjecaja na taj štrajk. Ne možemo imati lančane reakcije u ostalim podružnicama i gradskim ustanovama na isti ovaj način – nezakoniti štrajk. Nevjerojatno je da smo mi, koji smo ukinuli agencijski rad i povećali materijalna prava, pokazna vježba za cijelu Hrvatsku. Ne znam da se ikome u Hrvatskoj desio nezakoniti štrajk dok traje socijalni dijalog.”