Udruga pritom napominje da i dalje čeka odgovor vladajućih na pitanje zašto grupi od stotinjak muškaraca dopušta svake prve subote u mjesecu na desetak glavnih trgova u gradovima Republike Hrvatske tražiti dokidanje ženskih prava, prevlast patrijarhata i nejednakost žena u suvremenom društvu.
Ove subote, 4. 4tudenoga, u 8:30 sati, na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, Arijana Lekić Fridrih polažit će cvijeće u formi instalacije u spomen na sedam ubijenih žena u 2023. godini. Domino poziva građane i građanke da i sami ostave cvijeće u njihovu spomen.
“Prošle je godine u 12 hrvatskih gradova ubijeno 13 žena, a ove godine bilježimo već pet femicida i nekoliko pokušaja femicida”, ističe Domino. “Femicid ne poznaje niti jedan zakon u regiji, a Hrvatska je treća u Europskoj uniji po broju ubojstava žena.”
Iako je nakon poraznog izvještaja GREVIO-a o provođenju Istanbulske konvencije u Hrvatskoj najavljen prijedlog zakonskih izmjena koji ide u smjeru zaštite žena, dodaju u udruzi, nameće se pitanje je li spremna i uspješna implementacija tih promjena poznajući sustav i kapacitete sustava.
Prema podacima koje domino iznosi, u deset mjeseci 2022. godine evidentirano je 1571 kazneno djelo nasilja u obitelji. Izvješće za 2023. Godinu, pretpostavlja se, pokazat će porast kaznenih djela nasilja u obitelji. Iako taj podatak ohrabruje jer pokazuje da žene u većem broju prijavljuju nasilje, u dominu su svjesni da je na svaki prijavljeni slučaj postoji još nekoliko neprijavljenih.
“Žene ne vjeruju sustavu, ne vjeruju državi – s pravom, jer smo u samo nekoliko proteklih mjeseci svjedočili tome da je nasilje katkad kazneno djelo, katkad prekršaj, katkad nesretan slučaj. Ovisno o tome tko je počinitelj.”
U takvoj atmosferi, nastavlja udruga u svojem pozivu na sutrašnji performans, svake se prve subote u mjesecu odigravaju nakaradni skupovi koji kroz simboliku molitve krunice zazivaju dodatnu neravnopravnost žena. “Nakon gotovo godinu dana održavanja Tihe mise duboko smo razočarani nepostojećom političkom reakcijom na sustavno sipanje poruka mržnje skupine muškaraca prema ženama i činjenice da smo došli do političke situacije u kojoj žene nisu sigurne i ponovno se bore za svoja već odavno stečena prava. Sve se odvija pod devizom podrške pojedinih političkih aktera koji ne poduzimaju ništa ni kad ovi skupovi krše Ustav, a i Zakon o komunalnom redu. Ne radi se o skupini muškaraca koji ‘mirno mole krunicu’, radi se o organiziranoj akciji koja seže toliko daleko da se našim ‘Vitezovima’ na trgovima diljem Hrvatske pridružuju, već iskusni, poljski aktivisti.”
“Danas kad znamo da iza ovih „molitvi“ stoji Zaklada Ordo Iuris ne moramo se pitati koju budućnost nam spremaju, ali mi ćemo se izboriti da one koje dolaze iza nas ne moraju voditi ovakve borbe i za sobom ćemo ostaviti društvo u kojem su žene jednake, zaštićene pred zakonom i daleko od margina na kojima se danas većina žena nalazi”, zaključuje Domino.
Udruga poručuje da je obaveza odgovornih građana i građanki da upozore na “javnu, organiziranu i plaćenu kampanju koja zaziva nejednakost koja nam je zajamčena Ustavom – bez obzira što se odvija u formi ‘molitve’ krunice”. Svaki građanin i građanka ove zemlje, dodaje Domino, ima pravo prijaviti skup ako njegova poruka narušava i zatire tuđu slobodu. “Skup protiv kojeg stojimo itekako eksplicitno zaziva podređenu ulogu žene. Naša poruka je jasna i jedna: žene u ovom društvu treba zaštititi od nasilja – onog iz ‘molitve’ i onog u obitelji. Kao država nemamo dovoljno snažne mehanizme za to, žene su možda danas ipak postale politička tema, ali i dalje su prepuštene same sebi, nejednake u svakom pogledu, i u životu i u smrti.”