Ustavni sud potvrdio je da Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola nije suprotan odredbama Ustava RH. Time je potvrdio jednakost statusa bračnih zajednica i životnih partnerstava.
Ustavni sud rješenjem je proglasio neprihvaćenima prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom toga zakona, koje su davne 2014. odvojeno pokrenuli Apologetska udruga Blaženi Ivan Merz, udruga U ime obitelji i privatna osoba imena i prezimena Petar Marija Radelj.
Udruga Dugine obitelji izjavila je da ova odluka Ustavnog suda označava značajan korak naprijed prema ostvarivanju jednakosti i priznanju prava za sve članove hrvatskog društva, neovisno o njihovoj seksualnoj orijentaciji. Proglasila je taj događaj „još jednim velikim korakkom prema priznavanju i zaštiti prava LGBTIQ osoba u Hrvatskoj“.
U navedenom rješenju, tumače Dugine obitelji, više puta je naglašeno kako su spolni i rodni diverzitet zaštićeni Ustavom Republike Hrvatske, te ističe se kako sve osobe moraju imati zajamčeno poštovanje i pravnu zaštitu njihovog osobnog i obiteljskog života te ljudskog dostojanstva. Udruga ističe da podržava ovu potvrdu, koja polazi od toga da su spolna i rodna raznolikost temeljne ustavne vrijednosti.
Prema rješenju US-a, pravo na poštovanje obiteljskog života zajamčeno je svim osobama, bez obzira na spol, seksualnu orijentaciju i rod/rodni identitet, te je pod izravnom zaštitom Ustavnog suda i Europskog suda za ljudska prava. Udruga Dugine obitelji ovo stajalište smatra vrijednim podrške, i ističe pritom važnost priznavanja i zaštite prava obiteljskog života svih pojedinaca. „Direktive Europske unije promiču uklanjanje diskriminacije i priznavanje prava istospolnih parova na jednakost u svim društvenim područjima, što je u skladu s europskim pravnim standardima i pozdravljamo rješenje Ustavnog suda koje podržava ova stajališta“, kaže u svojem proglasu udruga.
U svojem nepotpisanom osvrtu na presudu Ustavnog suda, objavljenim na portalu Narod, udruga U ime obitelji tupavo ponavlja vlastite stavove kako je “Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola izglasan protivno jasno izražene volje birača i građana Hrvatske na prvom ustavotvornom narodnom referendumu 1. prosinca 2013. te je protivan odredbi čl. 62. Ustava… Na referendumu se 66 posto birača izjasnilo ZA to da se u Ustav RH unese odredba koja štiti brak kao zajednicu žene i muškarca te sve institute koji se odnose na brak i obitelj…. Zakon o životnom partnerstvu osoba istoga spola je neusklađen s ostatkom pravne stečevine RH, unosi ozbiljne prijetnje slobodi misli, govora, odgoja i vjeroispovijesti te je diskriminatoran….. Zakonom o životnom partnerstvu osoba istog spola uvode se instituti iz obiteljskog prava i postupaka koji se faktično odnose na brak i bračne odnose te se uređuju na identičan način, samo pod drugim nazivom….. Onemogućuje hrvatskim malim i velikim poduzetnicima te zaposlenicima u državnoj upravi da djeluju u slobodi po svojoj savjesti. Zadire u materiju desetaka zakona koji su lex specialis za specifična pravna područja….. Donošenjem ovog Zakona ostvarena je velika pravna nesigurnost jer je neusklađen s nizom zakona i u mnogo čemu praktično neprovediv.”
Zanimljivo bi bilo promotriti kako nakon ove presude Ustavnog suda stoje stvari s tezom da se u slučaju referenduma o braku koji je provela udruga U ime obitelji radilo o strukturnom nasilju. Podsjetimo, navedeno je u svojem komentaru tvrdio H-Alterov suradnik Goran Božičević, na što je U ime obitelji protiv H-Alterova nakladnika pokrenula građansku parnicu zbog “nanošenja duševnih boli”, a sud joj je sredinom ove godine dosudio oko 4500 eura odštete bruto.