Aktivisti Inicijative mladih za ljudska prava u Srbiji postavili su u vojvođanskom mjestu Hrtkovci kako bi javnost podsjetili na zločine protiv čovječnosti za koje je osuđen lider Srpske radikalne stranke i ovogodišnji kandidat za mjesto narodnog poslanika Vojislav Šešelj.
Znakovi su postavljeni u blizini kuće ovog ratnog zločinca.
Odnosi između Srbije i Hrvatske nisu na zadovoljavajućem nivou što potvrđuje i posljednji primjer protjerivanja diplomata iz jedne odnosno druge zemlje, kažu u YIHR-u. Neprijateljstva iz prošlosti koriste se kao oružje protiv svih koji se usude da grade nove oblike suradnje kao i odnose koji nisu zasnovani na šovinizmu.
„Na taj način je počela i ovogodišnja izborna kampanja kada su gradovi u Srbiji oblepljeni plakatima na kojima se opozicioni političari prikazuju u ustaškoj uniformi samo zbog činjenice da žele da grade dobrosusetske odnose za zemljama regiona“, upozorava udruga.
Posljednji godišnji izvještaj Evropske komisije o napretku Srbije prema EU-u ukazao je na izostanak istinske posvećenosti istrazi i rješavanju predmeta za ratne zločine, uz naznaku da je tempo u procesuiranju posljednjih godina značajno usporen. Izvještaj naglašava i da veliki broj medija i političkih stranaka nastavlja podržavati ratne zločince, kao i njihovo prisustvo u javnom prostoru u kojem neometano šire govor mržnje. S druge strane, ne jenjavaju politički progoni i pritisci usmjereni prema onima koji ustaju protiv veličanja ratnih zločinaca i poricanja zločina.
„Juče objavljeni izveštaj Dunje Mijatović, komesarke za ljudska prava Saveta Evrope potvrđuje glavni nalaz YIHR Srbija tokom izborne kampanje 2022. godine u Srbiji, da je negiranje ratnih zločina postala strategija političara za opstanak na vlasti“, upozorava udruga. „Predizbornom koalicijom sa Srpskom radikalnom strankom za decembarske lokalne izbore, vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) na do sada neviđen način normalizuje kampanju zastrašivanja i zločine protiv čovečnosti nad hrvatskim stanovništvom u Hrtkovcima.“ YIHR podsjeća i da prethodni nalozi Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove za hapšenje i izručenje Vjerice Radete i Petra Jojića, također članova Srpske radikalne stranke, još uvijek nisu izvršeni.
„Ne čudi nas koalicija SNS i SRS imajući u vidu ranije izjave predstavnika SNS-a poput Aleksandra Martinovića, ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, od 4. jula ove godine kada je u Narodnoj skupštini Srbije negirao da je Šešelj osuđen za ratne zločine i tom prilikom izjavio da ‘nijedan Hrvat nije proteran iz Hrtkovaca’”, dodaje YIHR.
U utorak 21. novembra navršilo se 32 godine od ratnog zločina na poljoprivrednom dobru Ovčara. Udruga podsjeća srpsku javnost da je u noći između 20. i 21. novembra 1991. godine više od 200 hrvatskih vojnika, civila, ranjenika, bolesnika i ratnih zarobljenika izvedeno iz Vukovarske bolnice, a zatim mučeno i na kraju strijeljano od strane pripadnika JNA i paravojnih jedinica, među kojima su bili i šešeljevci. Za ratni zločin na Ovčari pred MKSJ osuđeni su oficiri JNA Mile Mrkšić i Veselin Šljivančanin, danas član Glavnog odbora SNS-a.
„Svi politički akteri u izbornoj kampanji imaju obavezu da postupaju dostojanstveno i da se uzdrže od zapaljivih ratnohuškačkih izjava kojima se vređaju žrtve bilo koje nacionalnosti. Dužnost svih učesnika u izbornoj trci je da o dobrosusedskim odnosima i normalizaciji od kojih nam zavisi budućnost razmišljaju i tokom svoje politčke kampanje, što je u ostalom i sastavni deo evropskog puta na kom se Srbija nalazi“, ističe YIHR.
„Zloupotreba patnje žrtava kako bi se potpirivao nacionalizam kod birača, poricanje zločina i normalizacija političkog angažmana osuđenih ratnih zločinaca predstavlja ideološku pripremu novog cikulsa ratnog nasilja. Godišnjica zločina na Ovčari pravi je povod za izraz poštovanja prema žrtvama ratnih zločina od strane izbornih lista u Srbiji.“