Premazivanje antigrafitnim slojem zagrebačke će porezne obveznike koštati tri do četiri puta više.
Tihomir Milovac, predsjednik zagrebačkog Povjerenstva za zaštitu objekata od grafita, vjeruje da će nova odluka ohrabriti mnoge vlasnike zgrada, prvenstveno u Donjem gradu u kojemu ima najviše grafita, da pokrenu čišćenje.
Na sjednici zagrebačke Gradske skupštine koja je zakazana za 15. lipnja, na dnevnom će redu biti i nova odluka o tzv. zaštiti građevina od grafita. U međuvremenu su nadležni u Gradu ustanovili da postojeća odluka više ne može funkcionirati, zbog toga što je inflacija pojela zagrebačke ambiciozne planove da se suprotstave ovoj pošasti. Nova odluka, sudeći prema njezinu nacrtu, u svim će dijelovima grada (a ne samo u povijesnoj urbanoj cjelini, kako se dosad govorilo), osigurati stopostotno financiranje uklanjanja grafita.
“Nova odluka osigurat će jednostavniju proceduru i stopostotno pokrivanje troškova uklanjanja grafita. Postupak nije uvjetovan cijenom koštanja, pa ćemo u idućim mjesecima provesti planirano čišćenje Vodnikove ulice, a potom i sustavno oba Zelena vala”, izjavio je predsjednik Povjerenstva za zaštitu objekata od grafita Milovac, nakon što su ga iz Hine priupitali zbog čega se zastalo s najavljivanim čišćenjem.
Milovac je dodao da su se u drugoj polovici prošle godine pojavile „nepredviđene okolnosti“, prvenstveno zbog ubrzane inflacije, pa su s uklanjanjem grafita u Donjem gradu zastali. Pripremili su, kaže, dokumentaciju za pilot-projekt, ali su cijene čišćenja i premaza antigrafitnim premazom naglo skočile i do tri-četiri puta od onih koje su bile navedene u tadašnjoj odluci o zaštiti objekata od grafita. I zato su pred advent uspjeli u cijelosti očistiti samo Zakmardijeve stube.
Nakon savjetovanja sa zainteresiranom javnošću, na predstojeću sjednicu Gradske skupštine 15. lipnja, a iz ureda gradonačelnika Tomislava Tomaševića, dolazi novi prijedlog odluke o zaštiti građevina od grafita. Milovac vjeruje da će ona ohrabriti mnoge vlasnike zgrada, prvenstveno u Donjem gradu u kojem zgrade u najvećoj mjeri grafiterima služe kao podloga, da pokrenu čišćenje jer će im Grad u cijelosti vratiti utrošena financijska sredstva.
Osim što će, prema novoj odluci, gradska uprava na području cijeloga Zagreba u stopostotnom iznosu financirati troškove za uklanjanje grafita i troškove nanošenja antigrafitnog premaza, i dalje će, u jednakim postocima kao što je bilo u staroj odluci, sufinancirati troškove nabave kamera i tehničkog uređaja za videonadzor uličnih pročelja stambenih zgrada. U Gradu ističu kako se novom odlukom vlasnicima odnosno suvlasnicima olakšava obveza održavanja vanjskih dijelova zgrade u urednom stanju, a sve u cilju da se u Zagrebu smanji broj grafita i podigne svijest o potrebi održavanja zgrada negrafitiranima.
05 Obrazac izvješća o provedenom savjetovanju s javnošću