“Grad Zagreb ne smije ponoviti tuđe greške skupim ulaganjem u spaljivanje otpada, već treba odabrati rješenja koja će omogućiti zatvaranje Jakuševca bez štete za ljudsko zdravlje i okoliš”, poručili su danas ispred zgrade Uprave Grada Zagreba aktivisti Zelene akcije.
Aktivistkinje i aktivisti Zelene akcije performansom su prikazali zdravstvene, financijske i okolišne štete koje bi spaljivanje otpada uzrokovalo, postavivši rekvizit u obliku energane te slikovito prikazavši posljedice spaljivanja. Reakcija je to na Studiju izvodljivosti za zagrebački Centar za gospodarenje otpadom kojom se razmatraju isključivo tehnologije koje bi rezultirale spaljivanjem otpada.
“Zagreb ne smije pristati na lošu tehnologiju pod izgovorom da je već primijenjena u drugim hrvatskim županijama. Neprihvatljivo je da se unatoč poznatim štetama, koje spaljivanje otpada donosi, ne razmatraju bolja rješenja”, poručio je Marko Košak.
Zelena akcija zahtijeva da se Studija unaprijedi uključenjem najboljih dostupnih tehnologija koje miješani otpad visokoučinkovito sortiraju u sirovine za reciklažu, a ostatak neutraliziraju za građevinsku industriju i sanacije, uz odlaganje minimalnih količina.
“Planirano plaćanje odvoza otpada na spaljivanje u cementare, termoelektrane i druga industrijska postrojenja je financijski neodrživo. To je dokazano i na primjeru centara Marišćina i Kaštijun pa je izgradnja spalionice otpada veoma izgledan sljedeći korak. Naznaka tome jest i činjenica da su pripremne radnje za izgradnju energane na dnevnom redu sjednice Gradske skupštine 29. veljače. No, energana je samo uljepšan naziv za spalionicu čime se nastoje prikriti brojni problematični aspekti, dokazani diljem Europe”, rekao je Košak.
Iz Zelene akcije kažu da osim štete za zdravlje zbog dioksina i furana, koji se oslobađaju spaljivanjem i skupoće zbrinjavanja toksičnog pepela, energane imaju i niz drugih problema, te da se resursi koji se spaljuju mogu iskoristiti kao sirovina, zbog čega EU od 2021. više ne financira izgradnju novih postrojenja za spaljivanje otpada.
Spaljivanjem se u zrak ispuštaju velike količine ugljikova dioksida što negativno utječe na klimu pa je EU prošle godine donijela odluku prema kojoj će se emisije stakleničkih plinova, nastale spaljivanjem otpada, uskoro početi naplaćivati.
Zelena akcija je pozvala Grad Zagreb da unaprijedi Studiju izvodljivosti te je potom uputi na javno savjetovanje kako bi stručna javnost mogla sudjelovati u raspravi o najboljim rješenjima za Zagreb. “
Rješenja koja predlažemo valja potom uključiti u novi plan gospodarenja otpadom Grada Zagreba, kojeg je potrebno izraditi u što kraćem roku. To je preduvjet za daljnje korake prema izgradnji potrebne infrastrukture za zatvaranje Jakuševca”, zaključio je Košak.
Članak je objavljen u sklopu projekta “O civilnom društvu” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).