Zelena akcija apelira na relevantne institucije u Hrvatskoj i hrvatske predstavnike u EU da odbace nacrt nove uredbe Europske komisije, kojom bi EU trebala regulirati novu generaciju genetski modificiranih organizama (GMO) proizvedenih tzv. novim genomskim tehnikama (NGT), te da kao minimum zahtijevaju zadržavanje postojećih standarda na ovom području.
Zelena akcija upozorava kako nacrt nove uredbe Europske komisije, kojom bi EU trebala regulirati novu generaciju genetski modificiranih organizama (GMO) proizvedenih tzv. novim genomskim tehnikama (NGT), predviđa značajno razvodnjavanje postojećeg regulatornog režima.
Nacrt nove uredbe objavljen je jučer, a ako prođe, na tržištu EU pojavit će se proizvodi novih, još uvijek nedovoljno istraženih tehnologija. Njih neće biti moguće detektirati, niti će krajnjim potrošačima biti osigurana informacija da se radi o NGT proizvodu.
“Komisija takav potez pokušava opravdati potencijalom NGT-a da doprinesu održivosti i prilagodbi poljoprivrede na klimatske promjene. No, takve se tvrdnje više temelje na obećanjima biotehnološke industrije, nego na stvarnim proizvodima s karakteristikama zanimljivim s aspekta održivosti, a koji bi bili spremni za stavljanje na tržište u dogledno vrijeme”, prioćili su iz Zelene akcije.
Naglašavaju kako je glavna motivacija onih koji guraju ove tehnologije je činjenica da je NGT proizvode, za razliku od konvencionalnih kultura, moguće patentirati i tako ostvarivati značajnu dobit na račun patentnih prava.
“Predložena deregulacija ubrzat će stavljanje takvog patentiranog sjemena na tržište te doprinijeti daljnjoj koncentraciji moći u sektoru poljoprivrede i proizvodnje hrane u rukama nekoliko velikih biotehnoloških korporacija koje putem patenata kontroliraju ovu tehnologiju”, naglašavaju iz Zelene akcije.
Nacrt nove uredbe također sada predlaže da se dio NGT proizvoda proglasi „ekvivalentnim“ konvencionalnim kulturama, te da se takav GMO može uvesti u okoliš i/ili staviti na tržište bez procjene rizika, osiguravanja sljedivosti i označavanja (uz iznimku označavanja sjemena), ali i bez obaveze dostavljanja pouzdane metode za detekciju takvih biljaka/proizvoda. Za razliku od „starih“ GMO-a, države članice neće moći ograničiti ili zabraniti uzgoj NGT biljaka te kategorije ako one dobiju odobrenje za uzgoj na razini EU-a.
Iz udruge apeliraju na relevantne institucije u Hrvatskoj i hrvatske predstavnike u EU da odbace ovakav prijedlog te da kao minimum zahtijevaju zadržavanje postojećih standarda na ovom području. Podsjećaju da sve relevantne ankete pokazuju kako većina ljudi u Hrvatskoj i EU ne želi konzumirati GMO hranu, a prošle je godine više od 420.000 građana i građanki EU-a potpisalo peticiju protiv deregulacije novih GMO-a.