Poručila je to Zelena akcija na današnjoj akciji održanoj na Markovu trgu u Zagrebu. Povod je bilo prošlotjedno potpisivanje ugovora između državne tvrtke LNG Hrvatska i norveške tvrtke Wartsila Gas Solutions radi isporuke dodatnog modula za uplinjavanje. “Simboličnom akcijom pokazujemo kako Vlada svojevoljno, bez našeg glasa, odlučuje o našoj sadašnjosti i budućnosti”, izjavila je Marija Mileta, članica te organizacije. “Udvostručenje kapaciteta terminala će značiti zaključavanje Hrvatske u još barem dva desetljeća korištenja fosilnog plina. Desetljeća u kojima moramo postupno ukinuti fosilna goriva ako želimo izbjeći nepovratne klimatske promjene”.
Vlada stalno ponavlja da će ovo osigurati energetsku neovisnost Hrvatske i da ćemo biti tzv. energetsko čvorište regije. “Pitamo se kako možemo biti neovisni kada energente i dalje uvozimo, a jedino što planiramo jest zamijeniti dobavljače. I dalje ćemo ovisiti o geopolitici”, kaže Mileta. Prava kratkoročna i dugoročna rješenja, a time i energetska neovisnost, jesu u masovnim mjerama energetske učinkovitosti i lokalnim obnovljivim izvorima energije. “Hrvatska je sramotno na dnu EU po instaliranoj solarnoj energiji, a imamo nevjerojatni potencijal. Tu je evidentno čiji interes prevladava i pod čijim je utjecajem Vlada – lobija plinske industrije.”
Zelena akcija nedavno je predstavila i stručnu studiju koja nudi rješenja i smjernice za postepeno napuštanje korištenja plina do 2035. godine. “Naša studija deplinofikacije RH je jasno dokazala kako je to moguće, no nažalost Ministarstvo i Vlada dosad nisu pokazali nikakav interes”, rekla je Mileta.
Umjesto toga, tvrde u Zelenoj akciji, ministar Filipović na sve strane traži novac za ovaj štetan projekt pa je tako izjavio kako će dio projekta biti financiran iz državnog proračuna, dakle džepova građanki i građana. “Prvotni projekt plutajućeg LNG terminala bio je kompletno financiran javnim novcem, a velik dio iz proračuna. Sada, Filipović i Vlada žele ponovno uzeti naš novac za projekt koji će nas dugoročno puno koštati”, istaknula je Mileta.
Cijena neće biti samo financijska i klimatska, već i ljudska, smatra Zelena akcija. Hrvatska doprema LNG i iz Mozambika, ističu, gdje su zbog vađenja plina europske tvrtke, uz pomoć vojske, prisilno iselile ljude s njihove zemlje, što je dovelo do nasilnih sukoba. “Koristeći taj plin, Hrvatska direktno potiče nasilje i kršenja ljudskih prava u zemljama poput Mozambika”, kaže Mileta.
Cijena je i okolišna. Prema važećoj Uredbi o procjeni utjecaja zahvata na okoliš, za rekonstrukciju postojećeg postrojenja, koja bi mogla imati značajan negativan utjecaj na okoliš, potrebna je minimalno ocjena o potrebi procjene utjecaja. Filipović tvrdi da nova studija nije potrebna. “Kako je moguće da puno manji projekti moraju proći rigoroznije procedure, a za ovako velik projekt, faktički rekonstrukciju terminala, se to ne mora raditi? Očito za Vladu vrijede druga pravila”, kazala je Mileta i dodala: “No, postoje određene pravne mogućnosti koje namjeravamo poduzeti radi ovih propusta Ministarstva i Vlade”.
Zelena akcija neće odustati od zagovaranja pravih rješenja koja ne produbljuju ovu već vrlo ozbiljnu klimatsku krizu. Zato pozivaju na klimatski prosvjed koji će se održati u subotu, na Dan planeta Zemlje, u 16 sati na Strossmayerovom trgu.