“SANISINT / Fragmenti kreativnog svemira Saniboja Žugića”, izložba posvećena trešnjevačkom glazbeniku i elektroničaru, održat će se u Tehničkom muzeju Nikola Tesla od 28. svibnja do 15. lipnja. Na otvorenju izložbe, 28. svibnja u 20 sati, nastupit će Hamatri Revival band (Anamarija Žugić Borić, Hrvoje Nikšić, Leo Beslać, Roko Margeta, Tena Novak, Josip Šustić).
Izložba u Tehničkom muzeju Nikola Tesla donosi uvid u živu baštinu Trešnjevčanina Saniboja Žugića, predstavlja modulski sintesajzer Sanisint koji se i danas koristi, kao i suvremeno stvaralaštvo inspirirano Sanibojevim neobičnim svemirom na razmeđi glazbe i elektronike.
Autorski tim čine: Anamarija Žugić Borić, Ana Kutleša, Srđana Vrsalović, Višeslav Laboš, Damir Prizmić, Ivan Klisurić. Partneri izložbe su: Tehnički muzej Nikola Tesla, Radiona, Institut za etnologiju i folkloristiku.
Autorski tim čine: Anamarija Žugić Borić, Ana Kutleša, Srđana Vrsalović, Višeslav Laboš, Damir Prizmić, Ivan Klisurić. Partneri izložbe su: Tehnički muzej Nikola Tesla, Radiona, Institut za etnologiju i folkloristiku.
Trešnjevka, 1979. godina. Končareva ulica. Cvilež tramvaja, žamor s ulice, šušur krošnji. “Hit me! Hit me! Hit me! Hit me with your rhythm stick!” trešti kroz krovne prozore skromne katnice preko puta Parka Stara Trešnjevka. Ondje u tavanskom stanu od 22 kvadrata živi Saniboj Žugić (1951. – 2002.), trešnjevački ljubitelj i stvaratelj muzike, elektroničar, izumitelj, eksperimentator.
Gotovo sve što znamo o Saniboju znamo iz priča, anegdota poput ove u kojoj je singl Iana Duryja, čim je izašao, već odzvanjao s njegova Revox magnetofona. Zvučni zapis presnimio je na magnetofonsku vrpcu, a ploču uredno vratio na policu. Njegova je nekoć zavidna kolekcija gramofonskih ploča do danas sačuvana tek fragmentarno, kao i sve oko Saniboja – snimke glazbenih izvedbi i eksperimenata, uređaji koje je sam napravio, fotografije, dokumenti. Tri vrijedna glazbena instrumenta, uključujući modulski sintesajzer Sanisint, koji je Saniboj sam izradio – vjerojatno prvi takav na ovim prostorima – sačuvana su u cijelosti i još se uvijek koriste.

Dobrodošli u Sanibojev svemir, u fragmente priče o ljubavi prema glazbi i elektronici, o Sanisintu i njegovu autentičnom zvuku koji dobiva nove živote. Ova je izložba posvećena Saniboju, ali i svima onima koji s lemilicom u rukama i glavom u oblacima slažu neke vlastite svemire.
POPRATNI PROGRAM U POSTAVU IZLOŽBE:
7. 6. / 11 h / radionica / Radiona DIY Synth (organizira: Radiona)
12. 6. / 19 h / tribina: Ima li sluha za glazbenu baštinu? (organizira: Institut za etnologiju i folkloristiku)
Sav program je besplatan i otvoren svima (za radionicu su obavezne prijave na blok@blok.hr).