Od 20. studenog 2024. do 23. veljače 2025. u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb traje izložba “Ples, otpor, (ne)rad. Kulturni, politički i umjetnički aspekti plesa za vrijeme i nakon Jugoslavije”.
Nakon četiri godine zajedničkog rada u okviru projekta (Non)Aligned Movements, regionalna plesna mreža Nomad Dance Academy otvara izložbu kojom predstavlja nastojanje da se suvremeni ples na prostoru Jugoslavije promatra kao zajednički kulturni prostor. Prostor koji, usprkos svim političkim lomovima, i dalje opstaje u svojim dinamičnim i jedinstvenim manifestacijama.
Izložba “Ples, otpor, (ne)rad” predstavlja dugoročno istraživanje i stvaranje digitalnog arhiva suvremenog plesa i izvođačkih umjetnosti u našem dijelu Europe. Nije zamišljena kao finalni odabir prikazanog materijala, nego kao još jedan korak na putu izgradnje i artikulacije odnosa koji se uspostavljaju odabranim artefaktima. Cijeli proces predstavlja se kao (ne)radni materijal, kao prostor za istraživanje s raznorodnim potencijalom.
U nekoliko cjelina izložba se fokusira na prakse, osobnosti, epizode i formacije koje, tijekom desetljeća, prikazuju suvremeni ples kao društvenu, kulturnu i umjetničku praksu iz koje se čitaju sva bogatstva plesnog i koreografskog jezika na ovim prostorima. Teme feminizma, pitanja roda i želje, formacije, odnosi i samoorganizacija, prelaženje granica i transgresija plesnog rada mogu se pratiti u fotografijama, video materijalima, dokumentima, člancima i katalozima sakupljenima i sačuvanima za buduća istraživanja i tumačenja.
U okviru izložbe bit će predstavljen i otvoren digitalni plesni arhiv “NADA – (Non)Aligned Dance Archive” na stranici www.nada.nomaddanceacademy.si koji će prvi put ponuditi mogućnost istraživanja, pretraživanja i upotrebe arhivskog materijala iz povijesti suvremenog plesa na prostoru nekadašnje Jugoslavije i njenih nasljednica.
Osim s estetske strane, suvremeni ples promatra se i kao polje rada koje je solidarno, polje zajedništva koje se širi, uključuje i provocira. Zato ova izložba predstavlja primjere proširenog značenja plesa i koreografije koji se bave i radnim uvjetima za stvaranje, konstrukciju, produkciju i prezentaciju različitih prisutnosti, odsutnosti i reprezentacije ljudskog tijela, njegovih akcija i tragova.
Na izložbi su prikazani materijali koji svjedoče o radu i djelovanju više od stotinu umjetnika i umjetničkih kolektiva, kao i teoretičara i mislilaca koji su bilježili društvene, kulturne, umjetničke i političke transformacije plesnog tijela i plesnog rada.
Zajednički je rad iza izložbe, tim istraživača čine: Slavčo Dimitrov, Milica Ivić, Tea Kantoci, Igor Koruga, Iva Nerina Sibila, Biljana Tanurovska-Kjulavkovski, Rok Vevar, Jasmina Založnik, dok su glavni kustosi Biljana Tanurovska-Kjulavkovski i Rok Vevar uz kustosku podršku Jasne Jakšić, producentica je Marijana Cvetković, a izvršna producentica Ana Letunić. Dizajn izložbe potpisuje umjetnik Siniša Ilić, a vizualni identitet Andrej Dolinka.
Projekt je još jedan primjer zajedničkog djelovanja mreže Nomad Dance Academy koja sljedeće godine obilježava 20 godina rada na prostoru bivše Jugoslavije, zasnovanog na suradnji, samoorganizaciji, solidarnosti, međusobnoj podršci i otporu nacionalizmu, šovinizmu i neoliberalnim transformacijama kulture i društva. Mrežu čine Stanica Servis za savremeni ples, Lokomotiva, Nomad Dance Academy Slovenija, Nomad Dance Academy Hrvatska, Objekt plesa, Garage Collective i Tanzfabrik Berlin.