U petak, 14. ožujka u 19 sati u Galeriji Forum u Teslinoj 16 otvorit će se izložbena akcija “Generacija 2035., Univerzitet WCNSF” autora Gorana Pećanca. Izložba je reakcija je na dva problematična tumačenja eskalacije nasilja u ratu na području okupirane Palestine: propagandno i paušalno definiranje terorizma u slučaju palestinskih gerilskih frakcija i trivijalizacija psiholoških preduvjeta za učešće u radikalnim vojnim akcijama koje često uključuju i žrtvovanje civilnih i vlastitih života. Izložba se može pogledati do 29. ožujka.
Izložba se sastoji od dvije vrste eksponata: traka koje kao povez preko glave nosi vojno krilo Hamasa (brigade Al Qassam) na kojima su ispisana svjedočanstva djece Gaze i hibridni, prozno-znanstveni rad u formatu knjižice o psihološkim uvjetima militantne radikalizacije djece i adolescenata. Oba eksponata govore o specifičnostima genocida u Gazi, s posebnim naglaskom na dva sasvim nova operativna pojma. Razmjeri i sustavnost razaranja obrazovnog sustava u Gazi naveli su oksfordsku profesoricu Karmu Nabulsi na novi izraz – skolasticid, dok su humanitarni radnici, uključujući i Liječnike bez granica, zbog broja slučajeva ranjene djece bez preživjelih u obitelji, u nomenklaturu uveli novi akronim WCNSF – Wounded child, no surviving family.
Koncept se u velikoj mjeri ne oslanja na propalestinske izvore, već na izvore koje se bave takozvanim antiterorizmom, uključujući i američki State Department i vašingtonsku Kongresnu knjižnicu. Istraživanja su kroz povijest pokazala da razaranje obitelji i obrazovnog sustava uvijek u manjoj ili većoj mjeri rezultiraju vojnopolitičkom radikalizacijom djece. S obzirom na to da se u Gazi paralelno odvijaju i skolasticid i ekstremno nasilje nad cijelim društvom jedne grupe, izložba na plastičan način komentira i činjenicu da aktualne taktike palestinskih vojnih frakcija nisu rezultat inherentnog zla i/ili akutnog pomračenja uma. Njihova je geneza primarno u doživljenom nasilju i dostupnim reakcijama na njega. Izložba postavlja pitanje što svijet koji sudjeluje u genocidu u Gazi može očekivati od generacije koja je genocidom i poniženjem, a ne školom odgojena.
U okviru izložbe u prostorimaKIC-a bit će organiziran razgovor između autora izložbe Gorana Pećanca i urednice knjižice Generacija 2035.: Nekoliko ideja o uzrocima militantne radikalizacije Nine Čolović, doktorandice postdiplomskog studija lingvistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Goran Pećanac rođen je 1981. u Sarajevu. Diplomirao je 2006. godine na Likovnoj akademiji u Sarajevu na odsjeku za slikarstvo u klasi Nusreta Pašića. Tijekom studiranja počeo se interesirati za umjetnost pacijenata koji pate od shizofrenije. U Zagreb je preselio 2009. godine. Tijekom života bavio se psihoanalitičkim teorijskim tekstovima na temu filma i glazbe (Hrvatski filmski ljetopis, 2021.-2025.). Od 2016. do 2023. radi kao kolumnist na Telegramu gdje piše tekstove o psihologiji borilačkih sportova i njihovoj poziciji u suvremenom društveno-političkom trenutku. Njegova prva knjiga Kapitalizam i smrt izašla je 2023. za nakladu Jesenski i Turk, a godinu kasnije doživjela je drugo izdanje. Njegova nova knjiga Raspotočje gori; psihoanaliza i svakodnevni ekstremisti izlazi za Tim Press.