Prvo izdanje poetsko-umjetničke manifestacije ‘Mjesto otpora’ održat će se ovoga vikenda, 7. i 8. veljače u Centru za kulturu i informiranje Maksimir. Sudjeluju Monika Herceg, Sara Renar i Rajna Racz. Ulaz na sva događanja je slobodan.
“Kako poezija postaje mjesto otpora?”, “Kako umjetnost može biti mjesto aktivizma i borbe?”, te “Koje su moguće strategije da umjetnost bude angažirana?”, goruća su pitanja koja će, kao svojevrsni anitkrik aktualnim ratnim zbivanjima, svojim dvodnevnim poetsko-umjetničkim programom otvoriti novostvorena manifestacija “Mjesto otpora”.
Pod organizacijskim i umjetničkim okriljem UG Nahero i kazališne redateljice Rajne Racz, posvećena je istraživanju uloge umjetnosti, osobito poezije i kazališta, u kontekstu društveno-političkog angažmana i otpora, a njezino premijerno izdanje održat će se ovoga vikenda, 7. i 8. veljače u Centru za kulturu i informiranje Maksimir.
Oba programska dana malom i velikom dvoranom CKIM-a odjekivat će glasna poezija, pa će se pod mentorstvom i inspirativnim perom naše renomirane poetese i uvijek rado čitane književnice Monike Herceg, koja za sva svoja izdana djela žanje same nagrade i kritičarske lovorike, održati radionica kreativnog pisanja (i u subotu i u nedjelju od 16 do 18 sati), na kojoj će se zajedničkim snagama otkrivati putevi glasa poezije otpore, pjesnici i pjesnikinje koji su se borili i još uvijek se bore stihovima, te pokušati pronaći i vlastita mjesta iz kojih se može pisati o onome što nas muči i protiv čega se želimo (po)buniti. Zbog nevelikog broja mjesta prijave su obvezne na uonahero@gmail.com, radionica je namijenjena 15+ uzrastu, i nije potrebno prethodno pjesničko iskustvo ni objavljeni rukopisi.
Prvi dan manifestacije “Mjesto otpora” u petak, s početkom u 18:30, začinit će antiratna i antirežimska monodrama “Jama” u izvedbi Andrije Nazlića, koji njome daje svoj doprinos u očuvanju Kovačićevih stihova, što su prešli granice Balkana, i to ne samo zbog političke afirmacije već se nametnuli snagom svoje umjetničke riječi, kao podsjetnik da su okrutnost i monstruoznost uvijek spremni stupiti na scenu ako se svijet vidi podijeljen na nečiji način. Snažnom interpretacijom i umjetničkim senzibilitetom mladog i po mnogim ulogama zapaženog glumca, na pozornici će se ispisati hommage tom povijesnom djelu i svjedočanstvu koje je zavapilo protiv zločina, a beskompromisno bilo za zajedništvo, čovječnost i svetost života.
Tribina “Poezija kao glas otpora” koja u fokus stavlja poeziju palestinskih pjesnika mlađe generacije – prije svega Najwana Darwisha i Mosaba Abu Tohe – čije su knjige izdane i u Hrvatskoj te njihovi stihovi već dugo svjedoče o situaciji u Gazi i okupaciji Palestine, otvara subotnji program u 18:30, a p(r)otresene nepravdom koja je počinjena nad jednim narodom, voditeljica i njezine sugovornice, Monika Herceg te Rajna Racz i Nataša Govedić, porazgovarat će o možebitnoj ulozi poezije – kao mjestu i glasnika i otpora – u konstantnoj senzibilizaciji i alarmantno potrebitim (društveno-političkim) promjenama.
Kraj “Mjesta otpora” rezerviran je za glazbu, a samostalni koncert u subotu u 20 sati održat će nagrađivana, iskonska pjesnička duša i umjetnička osobnost, zagrebačka kantautorica Sara Renar, koja iza sebe ima vrlo respektabilnu karijeru, između ostalog pet diskografskih izdanja za koja potpisuje i tekst i glazbu, nagradu Porin za najbolju vokalnu izvedbu, brojna priznanja i stipendije, gotovo tisuću koncertnih nastupa diljem Europe i regije… Osim vlastite autorske glazbe, sklada i izvodi glazbu za kazalište, česta je gošća književnih manifestacija te radi glazbu za multimedijske projekte. Njezin live album “Gdje povlačiš crtu” odjeknuo je kao revolucionarni i
svjetski materijal koji zaslužuje posebnu pažnju, a posljednji studijski album “Šuti i pjevaj” kritika je ocijenila kao njezin najbolji i najzreliji album u karijeri.
Ulaz na sva događanja je slobodan, a kako je naglasila pjesnikinja Rajna Racz, glavna i odgovorna za koncept i provedbu manifestacije, time žele osigurati široku dostupnost i uključivost, stvarajući prostor za dijalog, promišljanje i zajedničko djelovanje protiv nasilja i nepravde u svijetu.