Srdačno vas pozivamo na otvorenje izložbe, koje će se održati u utorak, 11.3.2025. u 19 h u Kulturno informativnom centru (KIC), Preradovićeva ul. 5, Zagreb. Izložba će biti postavljena do 21.3.2025.
Ova izložba prikazuje kako generacije rođene nakon ratova devedesetih vide njihovu destruktivnost, posebnu pažnju posvećujući (zaboravljenim) žrtvama.
Program otvorenja
19 h – Otvaranje izložbe
20 h – Projekcija filma Što je to u ljudskom biću (režija i scenarij: Ivan Validžić)
U javnom prostoru i političkom diskursu u Hrvatskoj desetljećima prevladava etnonacionalizam koji je u opreci s poštivanjem ljudskih prava i europskim vrijednostima, primarno onima o očuvanja mira i jednakosti pred zakonom. Postoji i izravna uzročna veza između ratova devedesetih i neprekidne međuetničke mržnje i predrasuda prema onima koje se doživljava kao (etnički) „druge“.
Sukladno misiji Inicijative mladih za ljudska prava da doprinese ostvarenju pravde u slučajevima ratnih zločina, pomirenju unutar Hrvatske i regije te ojačavanju demokracije, nastala je izložba „Mladi se sjećaju zaboravljenih“. Izložbu su osmislili i realizirali oni koji rat nisu doživjeli, ali njegove posljedice osjećaju na vlastitoj koži, oni koji žele spriječiti ponavljanje sukoba te izgraditi društvo zasnovano na poštivanju ljudskih prava, predvođeno tolerantnim građanima koji kritički misle o prošlosti svoje zemlje. Izložba prikazuje kako generacije rođene nakon ratova devedesetih vide njihovu destruktivnost, posebnu pažnju posvećujući (zaboravljenim) žrtvama.
Izložba „Mladi se sjećaju zaboravljenih“ nastaje nakon posjeta gotovo 30 lokacija stradanja i sjećanja iz Drugog svjetskog rata i ratova devedesetih na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Crne Gore. Njome se zadire u teme i ratne događaje koji su često zanemareni u dominantnom obrazovnom i političkom kontekstu. Ukazujući na poveznice između prošlosti i sadašnjosti, prije svega kroz p(r)okazivanje dominantne i nerijetko isključive kulture sjećanja, izložba potiče razmišljanje o društvenim, političkim i kulturnim pitanjima koja oblikuju našu svakodnevicu.
Radi se o rezultatu višegodišnjeg istoimenog Inicijativnog projekta, a nadovezuje se i na interdisciplinarno studijsko putovanje studenata politologije, novinarstva, povijesti, psihologije, fotografije, likovne umjetnosti i krajobrazne arhitekture iz Hrvatske i Srbije po mjestima obilježenima kulturalnom traumom ratova 90-ih te Drugog svjetskog rata. Postav uključuje fotografije i faktografske podatke koji dokumentiraju mjesta stradanja, kao i dosadašnje memorijalizacijske napore da ta stradanja ne (p)ostanu zaboravljena. U prostoru se ističe i vrijedna Zelena kutija u kojoj su zabilježene anonimne misli, refleksije i iskustva mladih nakon posjeta mjestima traume, a pozivamo i vas da podijelite svoja razmišljanja o viđenom ostavljajući kratke zapise i vežući ih za crvene niti u prostoriji – tako i vi postajete dio ovog putovanja.
Ovo nije izložba o prošlosti – ovo je poziv na odgovornost u sadašnjosti. Jer sjećanje nije samo čin pamćenja, ono je uvijek i aktivan te odlučan otpor zaboravu.