Zelena akcija poziva javnost na konferenciju o građanskim inicijativama, aktivističku izložbu i projekciju filma Nebojše Slijepčevića povodom proslave 35 godina aktivnog djelovanja. Cijelo događanje održat će se 23. svibnja od 17.00 do 21.00 u prostorijama Zelene akcije (Frankopanska 1, Zagreb).
U sklopu obilježavanja godišnjice, održat će se konferencija „Velike pobjede malih ljudi“ s početkom u 17.00 sati u prostoru Zelene akcije. Na konferenciji će gostovati predstavnice nekoliko građanskih inicijativa, koje su svojim srčanim i upornim aktivizmom uspješno spriječile štetne projekte i zaštitile okoliš i zdravlje ljudi. Govorit će Tanja Rastović, iz inicijative Spasimo Unu, Snježana Sužnjević Vago iz inicijative Siščani ne žele biti smetlišćani i Zaštitimo Sisak, Maja Turniški iz inicijative Stop Phaten Plastic Recycling, Maris Špero ispred Građanske inicijative Maksimir za Zagreb i Jasna Šumanovac u ime Zelene akcije. Razgovor će moderirati novinarka Ivana Perić.
Nakon konferencije, moći ćete pogledati kratkometražni film Nebojše Slijepčevića, “Crveni tobogan” koji je premijerno prikazan na ovogodišnjem ZagrebDoxu, a govori o borbi stanovnika zagrebačke Savice za očuvanje parka. Tokom proslave, pozivamo vas da pogledate i izložbu aktivističkih transparenata i rekvizita pod nazivom “Bučimo i maljamo, ali ipak valjamo”. Kako i samo ime govori, jedan od najvažnijih aspekata djelovanja Zelene akcije upravo su ulične akcije u kojima transparentima i raznim rekvizitima iznose svoje poruke. Nekad su one glasne, ponekad duhovite, ali uglavnom oštre i iskrene.
Nije lako sažeti više od tri desetljeća aktivnog djelovanja lokalno, nacionalno i međunarodno, no kroz sve ove godine, Zelena akcije ja ukazivala na razne štetne odluke, nudila i provodila rješenja i poticala na građanski aktivizam. Zahvaljujući kampanjama Zelene akcije, zaustavljeni su mnogi okolišno i zdravstveno štetni projekti poput: termoelektrane u Lukovom Šugarju, naftnog projekta „Družba Adria“, hidroelektrane Ombla, termoelektrane na ugljen Plomin C, spalionice otpada u Zagrebu, novih istraživanja nafte i plina u Jadranu, pogona za “reciklažu” plastike u Vrginmostu, golf resorta na Srđu, zbog čega smo i tuženi, spalionice medicinskog otpada na Rebru, gradnje u parku na Savici, devastacije zelenila na Trgu žrtava fašizma, gradnje spalionice otpada u Sisku i Kutini, hidroelektrane na Uni itd.
Teme kojima su se bavili, i kojima se još uvijek bave, su brojne i različite, ali ono što je zajedničko svima jest činjenica da niti u jednoj od ovih borbi nisu bili sami, već su u suradnji s lokalnim zajednicama, osnažili male inicijative za velike pobjede, kao što su i oni osnažili Zelenu akciju. Da nije bilo takvih međusobnih podrški, sve nabrojano izgledalo bi bitno drugačije.