U subotu, 29. ožujka, Zagreb će ponovno postati središte urbanog vrtlarenja i održivog načina života zahvaljujući festivalu Urbana džungla, koji po treći put organizira Zeleni inkubator.
Ovaj dinamični program donosi niz radionica, edukacija i volonterskih aktivnosti, namijenjenih svim generacijama – od najmlađih ljubitelja prirode do iskusnih urbanih vrtlara.
Program za djecu
Program za sve generacije započinje u jutarnjim satima u parku na prilazu Gjure Deželića 43 radionicom “Sadnja je veselje”, koju vodi poznata urbana vrtlarica Andreja Čoh, a namijenjena je djeci od 7 do 13 godina. Djeca će kroz igru i edukaciju učiti o sjetvenim trakama i izradi zemljanih kuglica sa sjemenom – inovativnim načinima širenja bioraznolikosti.
Slijedi obilazak urbanih vrtova u Medulićevoj 6, gdje posjetitelji mogu zaviriti u jedinstveni zeleni kutak grada, opremljen solarnim panelima i meteo stanicom, te predstavljanje projekta Besplatna posudiona alata, koji članovima Zelenog inkubatora omogućuje besplatno korištenje profi alata.
Za djecu od 10 do 13 godina osmišljena je Dječja permakulturna radionica, u sklopu koje će mali ekolozi izrađivati maketu krajolika koristeći prirodne materijale i eksperimentirati s elementima kao što su kiša, vjetar i Sunce. Radionicu vode arhitekt i permakulturni dizajner Kristijan Mamić te odgajateljica Sanja Grubiša.
Radionice za građanstvo i volonterski rad na OPG-u
U popodnevnim satima program se seli na OPG Zdenka Dodig u Gradićima, gdje će posjetitelji imati priliku obići obiteljsko gospodarstvo i sudjelovati u praktičnim radionicama. Na radionici “Uzgoj krastavaca, cherry rajčica, papričica i začinskog bilja na balkonu”, dugogodišnja ekološka poljoprivrednica Zdenka Dodig podijelit će korisne savjete o uzgoju biljaka na malim urbanim površinama.
Za one koji žele aktivno doprinijeti stvaranju ekološke oaze, organiziran je volonterski rad na gradnji jezerca – sudionici će pomoći u pripremi terena i postavljanju temelja za budući vodeni ekosustav na OPG-u.
Dan završava radionicom “Biljna zadruga u tegli”, koju vodi krajobrazna arhitektica i permakulturistica Petra Pavleka. Sudionici će naučiti kako kombinirati povrće, cvijeće i začinsko bilje za maksimalan prinos i očuvanje bioraznolikosti u urbanim uvjetima.
Besplatna edukacija & događanja
Sva događanja u sklopu Urbane džungle su besplatna, a sudionici mogu podržati projekt preporučenom donacijom od 10 eura. Prijave su otvorene putem obrasca, a više informacija dostupno je na webu festivala www.urbanadzungla.hr
Festival Urbana džungla nudi jedinstvenu priliku za povezivanje s prirodom u urbanoj sredini, učenje novih vještina i sudjelovanje u održivim praksama koje mijenjaju način na koji doživljavamo zelene površine u gradovima. Pridružite nam se i postanite dio ove inspirativne ekološke priče!