Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava koji je posljednjih godina prošao kroz različite kadrovske promjene i ideološka vrludanja, i tek povremeno se budi iz duboke hibernacije pozvao je Ministarstvo obrazovanja, Grad Zagreb i druge relevantne institucije da preispitaju novouvedene mjere sigurnosti u školama i da u pronalaženju rješenja problema sigurnosti u njima obrate pažnju na mogućnost ugrožavanja temeljnih ljudskih prava.
HHO smatra da je mjera postavljanja zaštitara na ulaze u škole pretjerana i da podriva povjerenje opće javnosti, a posebno roditelja i učenika u obrazovne institucije.
“Iako je razumljivo da sigurnost djece i zaposlenika mora biti prioritet u svakom obrazovnom okruženju, HHO smatra da se sustav ne može i ne smije graditi na temelju izoliranog incidenta. Smatramo da takve mjere ne treba donositi u afektu i pretvarati sve sudionike u sukrivce”, rekao je predsjednik HHO-a Augustin Bašić (zanimljivo: na službenim stranicama udruge 10. siječnja Bašić je naveden kao glasnogovornik).
Udruga je pozivala odgovorne da razmotre alternative koje omogućuju siguran ambijent za učenike, no uz očuvanje osnovnih ljudskih prava, uključujući slobodu kretanja i pravo na obiteljsku povezanost.
U HHO-u smatraju da bi sigurnost trebala biti „uravnoteženo osigurana“ kroz mjere koje se donose sustavno i koje uključuju suradnju s roditeljima i odgovornu, promišljenu integraciju novih tehnologija i sustava nadzora.
“Mjere poput zaključavanja škola i ograničavanja pristupa roditeljima, ili čak stavljanja zaštitara na vrata, stvaraju atmosferu nepovjerenja, guše normalno funkcioniranje školskih zajednica te pretvaraju obrazovne ustanove u objekte nalik bankama, mjenjačnicama i kladionicama”, smatra je Bašić.
Držanje roditelja i djece kao “talaca” u sustavu koji je reakcija na strah od budućih prozivanja, nije prihvatljivo u demokratskom društvu, dodao je predsjednik udruge. Mjere koje su donesene u afektu, pod utjecajem straha i pritiska javnosti rijetko daju dugoročno održiva rješenja, smatraju u HHO-u.
Bašić je upitao je li problem bio u prethodnom pravilniku, ili u njegovu nepridržavanju: “Smatramo da se radi o tome da su zakazale šire društvene institucije, a ne samo obrazovne, pa se i odgovornost mora tražiti i od njih. Ne radi se o terorizmu ili kriminalu, već o izoliranom slučaju osobe koja nije bila spremna na socijalizaciju”, rekao je Bašić.
HHO je izrazio suosjećanje obiteljima pogođenima tragedijom koja se nedavno dogodila u Osnovnoj školi Prečko. Nakon tog događaja Ministarstvo je donijelo novi sigurnosni protokol koji uključuje mjere zaključavanja škola, te strože uvjete za ulazak roditelja i drugih osoba u škole, a Grad Zagreb privremeno je postavio zaštitare na ulaze u obrazovno-odgojne institucije.