Hrvatska radi na izmjeni svog energetskog i klimatskog plana. Iako se radi o ključnom dokumentu za klimatske politike, postupak njegove izrade nije uključiv niti transparentan, upozoravaju iz Zelene akcije.
“U stanju klimatske hitnosti ne možemo gubiti vrijeme, kao u slučaju energetskih zajednica koje su također jedan od elemenata klimatske politike”, priopćili su iz Zelene akcije te pozvali sve zainteresirane građane da sudjeluju na okruglom stolu naziva “Kako do obnovljivih izvora energije u rukama građana?” koji će se održati 25. listopada u 13h u Novinarskom domu u Zagrebu. Cilj je upravo otvoriti širu raspravu o Nacionalnom energetskom i klimatskom planu i energetskim zajednicama.
Zelena akcija se nada kako će najavljeni okrugli stol biti samo jedan od niza rasprava na ovu temu.
Podsjećaju kako se europska energetska tržišta trenutno oslanjaju na velike elektrane za proizvodnju većine energije te uvelike ovise o vanjskim dobavljačima i uvozu fosilnih goriva. Kao odgovor na to, uvođenjem plana REPowerEU, razvijen je paket mjera za uštedu i proizvodnju čiste energije, uz ambiciozan cilj od 45 posto udjela obnovljive energije do 2030. godine. Ovaj paket mjera se značajno oslanja na koncept građanske energije.
Prije toga je sredinom 2019. godine usvojena Direktiva koja omogućuje osnivanje energetskih zajednica.
“Ona je među najbitnijim instrumentima za proširenje građanske energije odnosno energije u rukama građana i građanki i trebala bi omogućiti dijeljenje decentralizirano proizvedene obnovljive energije. Nažalost, Hrvatska je već u početku kasnila s prenošenjem Direktive u hrvatski zakonodavni okvir. Iako su otad prošle nepune dvije godine, ovog je ljeta novi Zakon o obnovljivim izvorima energije izmijenjen zbog činjenice da u međuvremenu nije osnovana nijedna energetska zajednica”, podsjećaju iz Zelene akcije.
Sudjelovanje na okruglom stolu je potrebno prijaviti putem online obrasca.