„Ovo pokazuje da su sve predložene mjere Vlade koje se tiču nasilja nad ženama isključivo kozmetičke prirode, jer nema prave političke volje za rješavanje problema nasilja nad ženama.“
Ženska mreža Hrvatske izražava svoje „zgražanje“ nad postupanjem svih nadležnih institucija u nedavnim slučajevima silovanja i ubojstva žena od strane policijskih službenika.
Mreža zahtijeva zaštitu, odnosno pravdu za žrtve i najstrože sankcioniranje počinitelja i svih odgovornih za propuste u ovim slučajevima. „Država mora preuzeti odgovornost za sankcioniranje nasilja nad ženama“, kategorički izjavljuje ŽMH.
„Zastrašujuća je činjenica da policijskim službenicima okrivljenim za brutalno silovanje mlade žene u Lici nije određen istražni zatvor zbog mogućnosti ponavljanja kaznenog djela, već žrtva sada živi u strahu od odmazde počinitelja koje je prijavila – ponovnog silovanja ili nekog drugog oblika nasilja“, upozorava organizacija.
Javnosti je, dodaju, poznat cijeli niz propusta nadležnih institucija u slučaju ubojstva studentice iz Osijeka od strane policijskog službenika; od činjenice da je osobi poput okrivljenika uopće bilo dopušteno raditi u policiji i nositi oružje do očito pogrešnih kvalifikacija koje su plasirane u javnost jedna za drugom, a kojima se ovo teško ubojstvo žene pokušavalo prikazati kao samoubojstvo ili neko od lakših kaznenih djela.
„U slučajevima počinjenja najtežih kaznenih djela od strane policijskog službenika, u javnosti ne smije biti mjesta sumnji u zakonitost postupanja nadležnih institucija, osobito policije“, kaže ŽMH. „Kada se u javnosti stvori dojam nepravednog postupanja prema počiniteljima ovakvih teških kaznenih djela, koji su uz to i policijski službenici, izostaje i generala i specijalna prevencija. Stvara se nepovjerenje žena žrtava nasilja u državne institucije i pravednost postupka. Žrtvama se šalje poruka da neće biti zaštićene, a počiniteljima takvih zločina da će proći nekažnjeno.“
ŽMH se retorički pita kako možemo očekivati da se žene obraćaju za pomoć državnim institucijama, kada su svjesne da su policijski službenici koji bi ih trebali štititi i sami nasilnici koje štiti sustav. „Ovo sve pokazuje da su sve predložene mjere Vlade koje se tiču nasilja nad ženama isključivo kozmetičke prirode jer nema prave političke volje za rješavanje problema nasilja nad ženama.“
Femicid je, upozoravaju, najteži oblik rodno uvjetovanog nasilja, do kojeg redovito dolazi uslijed propusta državnih institucija. Takva djela posebno su opasna za društvo zbog narušavanja ustavnih vrednota ravnopravnosti spolova, slobode, demokracije, poštivanja ljudskih prava te vladavine prava.
ŽMH posebno naglašava da u ovom slučaju ubojstvo žene nije kvalificirano kao teško ubojstvo, te da je u pogledu takvih slučajeva manjkava i trenutna definicija posebnog kaznenog djela koju predlaže Ministarstvo pravosuđa. „Nije dovoljno samo uvesti definiciju femicida u kazneni zakon, već je potrebno donijeti i sustavnu strategiju protiv svih oblika nasilja nad ženama i poseban zakon te je potrebna politička volja za njihovu provedbu.“