U petak, 11. travnja u 19 sati u Garaži Kamba (Ilica 37) otvara se izložba “Mi i oni” umjetnica Hane Belobrk, Anamarije Špicar i Nele Šeliř koja se bavi složenošću odnosa ljudi i drugih životinjskih vrsta, a glavni predmet istraživanja su životinje iz svakodnevice – golub, zec i krave, koje poprimaju uloge simbola etičkih dilema i suživota.
Izložba je nastala u sklopu radionice “TKO? ŠTO? KAKO? – na izložbi”. Svaka od umjetnica koristi različit vizualni pristup kako bi ispitala granice između “nas” i “njih”, pozivajući na veće suosjećanje i etičku odgovornost prema životinjama, istovremeno postavljajući pitanje koliko je naša nesposobnost da prihvatimo druge vrste, povezаnа s našim shvaćanjem zajedničkog života.
Kako u svom predgovoru navodi jedna od kustosica izložbe Dora Lučić: „Ishodišna teorijska premisa temelji se na misli filozofa Jeremyja Benthama: „Pitanje nije mogu li misliti, niti mogu li govoriti, nego mogu li patiti?“. U ovom kontekstu, patnja nije samo biološka reakcija, već znak etičke odgovornosti koja nadilazi granice vrste. Radovi na izložbi, stoga pristupaju životinjama kao subjektima izraza ili objektima, već i kao nositeljima značenja i osjećaja, često skrivenim iza rutine našeg svakodnevnog postojanja. (…)
Propitujući granicu između „nas“ i „njih“, radovi ne nude jednoznačne odgovore, već nastoje destabilizirati usvojene predodžbe o životinjama kao objektima svrhovitosti, konzumacije i melankolije te potaknuti suosjećanje i nove oblike bivanja.“
Program “TKO? ŠTO? KAKO? – na izložbi” osmišljen je kako bi mladim umjetnicima, kustosima i ostalim kulturno zainteresiranim osobama omogućio upoznavanje s procesom organizacije, te im omogućio da steknu potrebno znanje i vještine za koncipiranje, postavljanje i realiziranje izložbe. U tri susreta, uz mentorsku podršku Domagoja Hmure i Mihaele Zajec, šest se polaznica okušalo u ovom izazovu, a plod njihovog (zajedničkog) rada je izložba Mi i oni koja će u petak biti predstavljena u Garaži Kamba.
O umjetnicama:
Hana Belobrk (Koprivnica, 2000.), studentica je druge godine diplomskog studija Slikarstva na Akademiji primijenjenih umjetnosti, u Rijeci, gdje se osim slikarstvom bavi i skulpturom, stripom i filmom te objavljuje dva kratkometražna autorska filma pod nazivima RIbirth i Škampfrotacija, kao i dokumentarni film o umjetniku Vlatku Vinceku, koji je prikazan na Filmskoj reviji mladeži i Four River Film Festivalu u Karlovcu 2018. godine. Profesionalnu suradnju ostvarila je s bandom The Gentleman, muzičkom produkcijom Moonlight Sessions i Kulturnim Centrom FUNK.
Anamarija Špicar (Čakovec, 2001.,) studentica je druge godine diplomskog studija Slikarstva na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci gdje se, osim slikarstvom, bavi i staklom, ilustracijom, videom i animacijom. Sudjelovala je na projektu „Labaratorij arhitekture“ za unaprjeđenje urbaniteta grada Čakovca, te je 2024. godine pohađala Erazmus BIP program pod nazivom „Illustrating stories from head to tail“ u Gironi, gdje je osmišljala, pisala i ilustrirala kratke priče.
Nela Šeliř (Hercegovac, 2003.), studentica je treće godine preddiplomskog studija Likovne kulture na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. U vlastitom radu Svaka od umjetnica koristi različit vizualni pristup kako bi ispitala granice između “nas” i “njih”, pozivajući na veće suosjećanje i etičku odgovornost prema životinjama, istovremeno postavljajući pitanje koliko je naša nesposobnost da prihvatimo druge vrste, povezаnа s našim shvaćanjem zajedničkog života.
Kustoski tim: Dora Lučić, Ema Kraljević, Ida Mihaica, Nika Zdunić, Nikolina Vucković, Rahela Šimičić