Večeras u 19 sati u HDD galeriji otvara se izložba “Od ‘affordancea’ do ‘super normalnog’ i natrag”, koja predstavlja rezultate istraživačkog projekta i radionica koje su dizajnerice Ivana Fabrio i Nina Bačun vodile sa studentima nekoliko prestižnih sveučilišta. Obje radionice istraživale su teorijske koncepte ‘super normalnog’ i ‘affordancea’, a izložba stavlja naglasak na predstavljanje procesa rada, metodologije i praktične primjene ovih koncepata. Izložba će ostati otvorena do 30. listopada.
Prva radionica u sklopu projekta Digging (extra) ordinary through the concept of ‘Super Normal’ održana je u sklopu Erasmus+ International Week na Köln International School of Design (TH Köln, Njemačka), uz sudjelovanje studenata s nekoliko sveučilišta, uključujući Aalto University, KISD TH Köln, University of Aveiro, Politecnico di Milano i RMIT Melbourne. Druga radionica, u obliku kratkog istraživačkog zadatka, organizirana je sa studentima Studija dizajna na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje obje autorice predaju.
Pojam super normalno proizašao je iz rada dizajnera Naotoa Fukasawe i Jaspera Morrisona. Morrisonova teorija naglašava kako dobro osmišljeni predmeti stječu svoju vrijednost kroz iskustvo uporabe i osjećaj poznatosti koji se razvija s vremenom, a ne samo kroz estetsko iskustvo. U ovom kontekstu, koncept super normalnog povezan je s teorijskim pojmom affordance, koji nam govori o tome kako dizajn predmetne okoline sugerira načine upotrebe tih predmeta. Korištenje predmeta temelji se na kolektivnoj memoriji, odnosno na tome što nam objekt omogućuje, i na iskustvu, odnosno na onome na što nas podsjeća iz prethodnih interakcija s njim. Izložba istražuje teorije kroz praktične primjere intervencija, nudeći dublji uvid u način na koji dizajn oblikuje naše interakcije s predmetima i svakodnevnim okruženjem.
Više informacija na stranicama Facebook eventa.