Povezujući ekosocijalizam s teorijom kritike vrijednosti, knjiga donosi potpuno novi pogled na utjecaj kapitalističkoga načina proizvodnje na prirodu, kaže nakladnik, donoseći i sažetke ocjena recenzenata, koje u nastavku prenosimo.
Ankica Čakardić: “Suvremena kapitalistička proizvodnja temelji se na nestašici „besplatnih” dobara, a ekološke krize koje iz toga proizlaze generator su novih tržišta. Na primjer, nestašica pitke vode na nekom području može dovesti do cvjetanja tržišta vode u bocama, a poplave uzrokovane podizanjem razine oceana mogu pogodovati građevinskoj industriji. Autor se iznova vraća dihotomiji subjekta i objekta u kontekstu razmjenske i uporabne vrijednosti, pokazujući kako je priroda unutar kapitalizma savršeni objekt, jer se njezina reprodukcija shvaća besplatnom. Upravo unutar te dihotomije uočava se „napuknuće prirode“, čija je kvaliteta podređena kvantiteti, a time sadržaj biosfere koji omogućuje život biva zanemaren radi oplođivanja razmjenske vrijednosti.”
![](https://h-alter.org/wp-content/uploads/2024/07/Mayr-200x300.jpg)
Maroje Višić: “U obzoru osjetno rastućih klimatskih promjena: trajno poplavljivanje čitavih naselja u Aziji, hipoksije oceana koja uzrokuje izumiranje morske flore i faune, sve duljih sušnih razdoblja koja stubokom mijenjaju poljoprivredne cikluse i kulture, sve viših temperatura tijekom ljetnih mjeseci koje su uzrok kroničnog zatajenja bubrega kod radnika u građevinskoj i poljoprivrednoj industriji, te zagovaranja monetizacije prirode kao očigledno jedinog odgovora koji je jednodimenzionalna kapitalističko-tehnološka racionalnost uspjela ponuditi na sveopću ekološku krizu, knjiga Napuknuće prirode: dijalektika kapitala i biosfere djeluje otrežnjavajuće. Minucioznim pronicanjem u dijalektički koloplet laissez-faire kapital
Mislav Žitko: “Napuknuće prirode: dijalektika kapitala i biosfere donosi iscrpnu kritičku sintezu mnogobrojnih rasprava koje se kreću od ekoloških kriza pa do problematike razvoja kapitalističke proizvodnje s posebnim naglaskom na pitanja granica i održivosti ekonomskog rasta i uloge energije u formiranju kapitalističkih proizvodnih snaga i odnosa. Osim stručnoj, knjiga je namijenjena širokoj publici zainteresiranoj za važna ekološka, društvena i politička pitanja.”