Prije trideset i tri godine, 1. srpnja 1991. godine, na ulazu u osječko prigradsko naselje Tenja, ubijeni su Josip Reihl Kir, načelnik policije u Osijeku, Goran Zobundžija i Milan Knežević. Ranjen je Mirko Tubić.
Na ubojstvo načelnika osječke policije koji se zalagao za održavanje međuetničkog mira u tom dijelu Slavonije, kao i njegovih suputnika, podsjeća Documenta.
Suvremenicima tog turbulentnog vremena poznato je kako se Josip Reihl Kir angažirao kao čovjek i kao policajac, kako bi sačuvao mir u Slavoniji. Poznate su činjenice vezane za ubojstvo Reihl Kira na kontrolnom punktu hrvatske policije u Tenji, kada je u ljude koji su se vraćali s pregovora pucao Antun Gudelj, pripadnik hrvatske policije i ubio svoga načelnika.
Unatoč pravomoćnoj osudi izvršitelja toga zločina, ni trideset i tri godine od počinjenog zločina kao društvo nemamo pravo zatvoriti poglavlje ubojstva mirotvorca Josipa Reihla Kira, ističe Documenta. Razlozi nezatvaranja poglavlja su u tome „što nismo imenovali naredbodavca toga zločina, jer pravosuđe nije osudilo one koji su izdali zapovijed i pomogli ubojici da bježi, jer ubojica nije bio vođen tek ubilačkom osvetom. Josipa Reihla Kira ubila je ratno-huškačka politika toga vremena, kojoj je glas mirotvorca i poziv na razum smetao.“
U medijima često slušamo pozive na pamćenje heroja rata, dodaje Documenta u svojem priopćenju. Ponekad čujemo i spominjanje ratnih žrtava civila. „A što je s mirotvorcima? Osim na komemoracijama na dan ubojstva, tijekom svih ovih godina, dužnosnici MUP-a RH i Vlade RH te predstavnici braniteljskih udruga gotovo nikada nisu održali govor posvećen mirotvorcu, hrvatskom policajcu Josipu Reihlu Kiru, koji je stradao kao žrtva kovača rata.“
Documenta prosvjeduje što je samo nekoliko dana prije ove godišnjice Visoki kazneni sud odbio žalbu državnog odvjetnika i potvrdio odluku Županijskog suda u Sisku kojom je njegovom ubojici, Antunu Gudelju, odobren uvjetni otpust s izdržavanja kazne od dvadeset godina zatvora, usprkos tome što se nikada nije ispričao obiteljima stradalih. Ta je vrsta odluke, objašnjava udruga, primjerena samo za one koji su iskazali žaljenje.