Documenta javlja da je zaprimila informaciju kako je Županijsko državno odvjetništvo u Splitu pogledalo dokumentarni film i seriju Televizije Nikšić Zlo proljeće ‘92 i da će nastaviti istraživati mučenje ratnih zarobljenika iz Crne Gore u splitskom logoru Lora, u suradnji s policijom.
Prethodno su Akcija za ljudska prava (HRA) i Documenta – Centar za suočavanje sa prošlošću dostavile Županijskom državnom odvjetništvu u Splitu dokumentarni materijal Televizije Nikšić, uz prateću analizu postojećih podataka, navođenje potencijalnih svjedoka i novih žrtava u studenom 2023. kako bi poslije 17 godina konačno došlo do nekog pomaka u ovom predmetu.
U ožujku 2024. održan je sastanak HRA i Documente sa predstavnicama ŽDOS, kada su ove dvije organizacije informirale državne odvjetnice, koje četiri mjeseca nisu mogle pristupiti dostavljenom materijalu iz tehničkih razloga. Film TV Nikšić je zatim dostavljen na drugi način, što je omogućilo pregled materijala od strane ŽDOS-a.
ŽDOS od 2007. godine istražuje stradanja zarobljenih vojnih rezervista iz Crne Gore koji su na hercegovačkom ratištu zarobljeni 1992. i sprovedeni u vojno-istražni centar Lora u Splitu. Radi se o četrnaest pripadnika tzv. nikšićko-šavničke grupe, čija su prava štitila Ženevske konvencije i zakoni Republike Hrvatske. Oni su bili ratni zarobljenici, koji su, u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom, zasluživali zaštitu od mučenja i ubijanja: Radivoje Petković, Neđeljko Janković, Miljan Šušić, Ratko Simović, Duško Barović, Borivoje Zirojević, Dragoman Doknić, Radomir Vulić, Miloš Perunović, Ranko Vujović, Pavle Popović, Dragan Jakovljević, Luka Gazivoda i Luka Adžić.
Međunarodni crveni križ je od njih četrnaestorice, u Lori evidentirao samo Luku Adžića, koji je u kolovozu 1992. godine razmijenjen u vrlo teškom psihofizičkom stanju. Godinu dana kasnije umro je u Nikšiću. Posmrtni ostaci dvanaestorice pronađeni su na različitim lokacijama u Bosni i Hercegovini kod Duvna, Mostara i Trebinja. Tijelo Miloša Perunovića još nije pronađeno.
Dostavljeni dokumentarni film TV Nikšić sadrži i svjedočenje jednog od preživjelih zarobljenika iz Crne Gore, Veselina Bojovića. On je u filmu govorio o patnjama koje je lično preživio, ali i o teškom zlostavljanju pripadnika nikšićko-šavničke grupe. Smatramo da ŽDOS mora istražiti i procesuirati mučenje svih crnogorskih državljana, koji su u tom logoru bili izloženi mučenju, a posebno i onih čija su tijela zatim pronađena na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Documenta poziva ŽDOS da djelotvorno istraži ovaj predmet, posebno imajući u vidu da je u prethodnim predmetima zbog stradanja i mučenja civila i ratnih zatvorenika iz Srbije u Vojno-istražnom centru Lora, po zapovjednoj odgovornosti već osuđen Tomislav Duić, zapovjednik vojno-istražnog centra.
Ovoj vijesti dodajemo i da je H-Alterov nakladnik, Udruga za nezavisnu medijsku kulturu izgubila sudski spor u kojem nas je ugledna hrvatska književnica Tanja Belobrajdić, bivša supruga gore spomenutog Duića, tužila za nanošenje duševnih boli jer smo je doveli u vezu s mučenjima u Lori.