Evropska komisija pokrenula je digitalnu kampanju u svih 27 država članica radi jačanja svijesti građana o pravnoj sigurnosti i zakonitosti.
Komisija je na ovu kampanju potaknuta istraživanjem koje je pokazalo da velik broj građana EU-država nije informiran o vladavini prava, pa tako niti 60 posto građana Hrvatske.
Nedostatak povjerenja u pravosudni sustav i osjećaj nepravednog postupanja prema građanima ključne su točke novog izvještaja Europske komisije o vladavini prava. Izvještaj, između ostaloga, pokazuje kako Hrvatska i dalje zaostaje za prosjekom Europske unije u svim aspektima vladavine prava.
Prema izvještaju Eurobarometra, više od 60 posto građana Hrvatske ne vjeruje u neovisnost sudstva, dok više od 70 posto smatra da političari i tijela javne vlasti ne poštuju odluke sudova.
Raste i zabrinutost Evropske komisije zbog stanja slobode medija i novinara. Preko 40 posto ispitanih vjeruje da su novinari u Hrvatskoj ograničeni u kritiziranju vlasti, dok ih 80 posto smatra da su političari i javni dužnosnici često u sukobu interesa i ne poštuju etičke norme.
Evropski povjerenik za pravosuđe Didier Reynders objašnjava da se vladavina prava često percipira kao apstraktan koncept o kojemu se razmišlja tek kada se građani suoče s problemom.
“Cilj ove kampanje je učiniti vladavinu prava dostupnom svima, pokazujući koliko se na nju oslanjamo svakodnevno i zašto je ključno spriječiti nepravdu i nepravičnost”, rekao je povjerenik za pravosuđe.
Potaknuta rezultatima izvještaja, Evropska komisija pokrenula je sveobuhvatnu digitalnu kampanju koja uključuje i Hrvatsku, s ciljem da građanima pruži bolje razumijevanje vladavine prava i njezinog značaja za društvo.
Kroz animirane videozapise, kampanja će promovirati šest ključnih načela vladavine prava: jednakost pred zakonom, pravnu sigurnost, zabranu samovolje, zakonitost, diobu vlasti i neovisnost sudstva. Osmišljena je u suradnji s ilustratorom Christophom Niemannom, čiji je cilj kroz animacije vizualizirati važnost vladavine prava usporedbom s pravilima koja susrećemo u svakodnevnim situacijama, poput sportskih natjecanja.
Prema Eurobarometru, više od polovice građana Hrvatske ne smatra se informiranima o značenju vladavine prava, dok 72 posto ispitanika smatra da EU igra ključnu ulogu u očuvanju tih vrijednosti u Hrvatskoj.
Evropska komisija pritom naglašava na je vladavina prava jedna od temeljnih vrijednosti Unije, a njezino očuvanje da je odgovornost svih njezinih institucija. Građanima jamči očuvanje demokracije te njihovih prava i slobode.
Što se tiče hrvatskih specifičnosti, EK bi nam trebala objasniti je li nepovjerenje građana u sudstvo i u neke druge institucije stvar njihove/naše nedovoljne osviještenosti, ili se možda ipak radi o preciznom detektiranju realnog stanja stvari. Drugim riječima, možda bi trebalo popraviti stanje u pravosuđu (upravi, policiji, vojsci, parlamentu, školstvu itd, itd) a ne svisoka “popravljati” svijest građana o navedenim institucijama.