Ciljevi Strategije bioraznolikosti EU-a neće biti dosegnuti do 2030. uz sadašnji tempo, upozorava novi izvještaj organizacije BirdLife Europe & Central Asia.
“Države članice EU-a nisu na putu da ispune ciljeve EU-a za zaustavljanje degradacije ekosustava i početak njihove obnove do 2030. godine”, upozorava BirdLife.
EU je postavila ovaj cilj prije gotovo pet godina, u svojoj Strategiji bioraznolikosti EU-a za 2030. no napredak u cjelini bio je spor i sadašnjim tempom EU vjerojatno neće ispuniti svoje ciljeve do 2030. godine.
Izvještaj BirdLifea navodi kako Zakon o obnovi prirode postavlja obećavajući smjer, ali mora se implementirati kako bi bio uspješan. Napredak uvelike ugrožava manjak financijskih sredstava za bioraznolikost.
“EU još uvijek nije ispunila obećanje da će godišnje izdvojiti 20 milijardi eura za bioraznolikost, a napori za očuvanje ovise o različitim, nedostatnim i često pogrešno usmjerenim sredstvima. Štetne subvencije i dalje podrivaju pozitivne učinke očuvanja i obnove. Nadalje, EU nije na putu da posveti 10% svog proračuna ciljevima bioraznolikosti u 2026. i 2027. godini, unatoč tome što se obvezala to učiniti u svom dugoročnom proračunu. Trenutna sredstva posvećena očuvanju prirode, koja pokrivaju samo 1% proračuna EU-a od 2021. do 2027., nedovoljna su za suočavanje s razmjerima krize”, navod izvještaj.
BirdLife navodi i kako je poljoprivredni sustav EU-a glavni pokretač gubitka bioraznolikosti, držeći poljoprivrednike u zamci neodrživih praksi, a morski ekosustavi su nedovoljno zaštićeni.
Anouk Puymartin iz BirdLife Europe istaknula je da nam ponestaje vremena za zaštitu naših ekosustava, bez kojih nemamo nikakve šanse zaštititi se od sve većih prirodnih katastrofa.
“Možemo i moramo bolje, posebno zato što živimo u zemlji bogatoj prirodom koja je nužna za kvalitetu našeg života, ali i za našu ekonomiju koja ovisi o stanju prirodnih resusa. Pozivamo hrvatske institucije i donositelje odluka da budu hrabri i odvažni u očuvanju našeg okoliša i prirode”, zaključila je Ivana Selanec, izvršna direktorica Udruge Biom.
Članak je objavljen u sklopu projekta “Civilno društvo” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).