Aktivisti hrvatskog ogranka Greenpeacea apeliraju na hitno uvrštavanje povijesnog globalnog Sporazuma o svjetskim morima (BBNJ) među Vladine prioritete.
Zato su danas demonstrirali ispred NSK, gdje Vlada održava svoje sjednice.
Ministricu Mariju Vučković upozorili su da je dužna pružiti informaciju o planovima Hrvatske za ratifikaciju navedenog sporazuma.
Sporazum BBNJ u Greenpeaceu smatraju povijesnim iskorakom u multilateralnoj zaštiti okoliša. Njegovo provođenje pretpostavka je davanju prioriteta za očuvanje prirode, kao I za oporavak morskih ekosustava i sprečavanje njihove prekomjerne eksploatacije.
Kako bi sporazum stupio na snagu, potrebna je ratifikacija minimalno 60 zemalja. Greenpeace upozorava da Hrvatska godinu i pol nakon potpisivanja, nije poduzela potrebne korake. Politički rok za ratifikaciju je lipanj 2025. Kada će biti održana UN-ova Konferencija o oceanima (UNOC).

“Oceani su vitalni ekosustavi koji nas sve povezuju, no suočeni su s ozbiljnom krizom zbog klimatskih promjena, zagađenja plastikom i neodržive industrijske eksploatacije. Njihova zaštita nije samo ekološki imperativ, već i test naše sposobnosti za zajedničko djelovanje, suradnju i pronalaženje toliko potrebnih dugoročnih rješenja za očuvanje planeta”, rekla je predstavnica Greenpeacea Marija Tomac.
Organizacija ističe da, još od 2023. Godine nije dobila nikakvu informaciju o napretku postupka ratifikacije niti o koracima hrvatske vlade po tom pitanju – mada su informaciju višekratno tražili.
“Dodatno zbunjuje činjenica da Hrvatska nema apsolutno nikakve prepreke za ratifikaciju. Naprotiv, dovoljno je slijediti smjernice Europske komisije i Europskog parlamenta, te primjere susjedne Slovenije i Mađarske koje su taj postupak već provele. Teško je razumjeti zašto ova tema nije među prioritetima hrvatske Vlade, a posebice nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije”, kaže Tomac.
Greenpeace naglašava svoj zahtjev prema vladi da hitno ratificira sporazum. “Pozivamo ministricu Vučković da iskoristi UNOC kako bi se Hrvatska obvezala na uspostavu učinkovitih morskih zaštićenih područja na otvorenom moru, što je ključan korak za očuvanje oceanske biološke raznolikosti.” Organizacija je pokrenula peticiju kojom građanima pruža mogućnost da se pridruže tom zahtjevu.