Istraživanje “Mladi, mediji i demokracija” koje je organizirao i proveo Centar Miko Tripalo pokazalo je da mladi u Hrvatskoj iskazuju nepovjerenje u političke institucije i medije kao i nisku zainteresiranost za politiku i izbore.
Demokraciju u našoj zemlji oni vide kao lažnu.
Istraživanje je provedeno anketiranjem studenata Fakulteta političkih znanosti, u dobi od 18 do 29 godina. Kako kažu u Tripalu, rezultati prikazuju percepciju i angažman mladih o političkim temama.
Profesor Fakulteta političkih znanosti Kosta Bovan istaknuo je da se radi o temporalnom istraživanju koje se provodi u razdoblju od 25 godina, od 1995. do 2020. Stoga i rezultati prikazuju teporalnu perspektivu.
Među mladima je kontinuirano prisutno “nisko zadovoljstvo” demokracijom u Hrvatskoj. Njihovo povjerenje u političke institucije i medije tijekom vremena postaje sve veće.
Dio ankete se bavio i političkim znanjem kod studenata: pokazalo se da je postotak točnih odgovora od 2012. do 2020. “u stabilnom padu”. Zainteresiranost za politiku i izbore, uz određene skokove 1999. i 2020., također je stabilno i nisko.
Zbog niskih i problematičnih rezultata, provedeno je i nadopunjujuće istraživanje o tome kako mladi razumiju ključne političke ideje.
“Važno nam je bilo ustanoviti kako mladi razumiju ideju demokracije, što su to mediji i kakvu ulogu u društvu imaju novinari i građani, a to je nešto što se ne vidi u rezultatima ankete koji predstavljaju kvantitativne pokazatelje”, rekao je Bovan.
U svrhu istraživanja, proveli su se polustrukturirani intervjui s 24 mlade osobe, od 18 do 29 godina, iz Zagreba, Splita, Rijeke, Vodnjana, Pule, Osijeka i Varaždina i s njima se razgovaralo o tome što za njih znače određeni politički termini i ideje.
Na pitanje o tome kako sudionici razumiju demokraciju, pokazalo se da imaju usko razumijevanje demokracije koje skoro isključivo vežu s izbornom procedurom i idejom nadzora koji građani mogu imati nad političarima.
“Kada su sudionici govorili o jednakosti prava i o slobodama, i dalje su te ideje instrumentalno razumjeli u kontekstu izbora”, objasnio je Bovan.
“Ne može moj glas vriditi, ako tvoj ne vridi”, jedan je od odgovora sudionika o viđenju demokracije iz perspektive jednakosti, a iz perspektive slobode “Meni to znači pravo slobode izbora”.
Sudionici istraživanja imalju pozitivno stajalište o demokraciji kao sustavu, no problem vide u negativnim aspektima demokracije koji su prisutni u Hrvatskoj.
“Demokraciju u Hrvatskoj vide kao izopačenu i lažnu”, komentira profesor Bovan.