“Sedam bolnica šuti o dostupnosti pobačaja, a pobačaj nije dostupan zbog priziva savjesti, kao i cijene pobačaja, koja u 2023. godini iznosi više od polovice minimalne plaće”, zaključci su istraživanja Feminističkog kolektiva fAKTIV.
Uoči Međunarodnog dana za siguran i dostupan pobačaj Feministički kolektiv fAKTIV pisao je na adrese zdravstvenih ustanova koje imaju ovlaštenje Ministarstva zdravstva za obavljanje pobačaja na zahtjev, kako bi provjerili aktualno stanje s dostupošću pobačaja.
Iz čak sedam ustanova, Opće bolnice Dubrovnik, OB Gospić, OB Šibensko-kninske županije, OB Nova Gradiška, OB “Dr. Ivo Pedišić” Sisak, Opće županijske bolnice Vinkovci te Specijalne bolnice Podobnik za ginekologiju i porodništvo nisu im odgovorili na upit. Riječka Specijalna bolnica Medico odgovorila je da nemaju licencu za obavljanje pobačaja, što zači da su na stranicama resornog ministarstva zastarjeli i netočni podaci.
“Preostale 22 ovlaštene zdravstvene ustanove obavljaju pobačaj na zahtjev, dok Opća županijska bolnica Našice pobačaj obavlja samo u slučaju patoloških trudnoća. Pacijentice koje žele pobaciti u zagrebačkoj Kliničkoj bolnici Merkur upućuju se trenutačno u Kliničko bolnički centar Sestre milosrdnice zbog organizacijske prilagodbe uslijed obnove bolničkog kompleksa. U 14 bolnica dostupan je medikamentozni pobačaj, što svakako predstavlja određeni napredak u odnosu na ranije stanje”, navode iz fAKTIV-a.
Kolektiv je tražio i podatke o broju zaposlenih liječnika i liječnica unutar ginekoloških odjela te broj onih koje se pozivaju na priziv savjesti.
“Prema dostavljenim podacima, svi zaposleni ginekolozi i ginekologinje obavljaju pobačaje u OB Ogulin (3), OŽB Pakrac (2), Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar (6) te KBC-u Rijeka (23). U OB Našice (5) te OB Virovitica (5) vlada kolektivni priziv savjesti, iako virovitička bolnica angažira vanjskog suradnika po potrebi. Većina zaposlenih u KBC-u Osijek (17 od 22), OŽB Požega (3 od 4), KBC-u Split (26 od 32), OB Zadar (16 od 19), KBC-u Zagreb (36 od 45), KBC-u Sestre Milosrdnice (12 od 22) te KB Sveti duh (15 od 20) odbija vršiti pobačaj. Opća bolnica Zabok i bolnica hrvatskih veterana nije odgovorila o broju liječnika s prizivom savjesti, dok je KBC Split jedini naveo neku vrstu procedure o opredjeljenju za priziv – potpisivanje Izjave o prizivu savjesti”, navode.
Što se tiče cijene pobačaja, ona varira. Prosječna cijena iznosi tristotinjak eura, iako se ukupan iznos može povećati i do 250 eura. U većini bolnica cijena medikamentoznog pobačaja je izjednačena s onom kirurškog, jedino je u OB Pula dvostruko manja, iako su cijene tableta znatno niže.
“Žene iz manjih sredina i županija u kojima se ne vrši pobačaj prisiljene su plaćati dodatne troškove, poput putarina i smještaja u drugim gradovima. Posve je jasno da će pobačaj biti dostupan svim ženama, bez obzira na njihov ekonomski status tek kada bude besplatan”, zaključuju iz fAKTIV-a.
Članak je objavljen u sklopu projekta “O civilnom društvu” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).