Globalna ulaganja u rješenja utemeljena na prirodi u sektoru upravljanja vodama udvostručila su se tijekom posljednjeg desetljeća, pokazala je analiza organizacija The Nature Conservancy (TNC) i Forest Trends.
Organizacije The Nature Conservancy (TNC) i Forest Trends objavile su novo globalno izvješće Doubling Down on Nature: State of Investment in Nature-based Solutions for Water Security u kojem naglašavaju kako su se ukupna ulaganja u rješenja utemeljena na prirodi u sektoru upravljanja vodama udvostručila u periodu od 2013. do 2023. godine—porastavši s 22,4 milijarde USD 2013. godine na 49 milijardi USD do kraja 2023. godine.
U izvješću se analiziraju podaci iz 140 zemalja koji su prikupljani tokom deset godina te se donosi usporedba po regijama o tome kako se rješenja za osiguravanje opskrbe pitkom vodom, smanjenje rizika od poplava i očuvanje slatkovodnih ekosustava sve više traže u prirodi. Osim toga, uzele su se u obzir i mjere za smanjivanje rizika od različitih prirodnih katastrofa, poput klizišta i poplava, kao što su obnova šuma i poplavnih područja.
“U trenutku kada se klimatska kriza i kriza gubitka biološke raznolikosti ubrzavaju, ohrabruje činjenica da javna i privatna ulaganja sve više prepoznaju rješenja utemeljena na prirodi kako bi osigurali dostupnost pitke vode te smanjili rizike i posljedice prirodnih katastrofa”, izjavila je Irma Popović Dujmović, direktorica programa slatkih voda organizacije The Nature Conservancy u Hrvatskoj.
“Kako bi povećali svijest o NbSu u Hrvatskoj, okupljamo stručnjake iz Europske investicijske banke, Hrvatskih voda, Instituta za vode JJS, Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, kao i predstavnike akademske zajednice, te gradimo kapacitete sa svrhom povećanja ulaganja u takva rješenja i u našoj zemlji. Nadamo se kako će to rezultirati i prvom službenom edukacijom o NbS-u na hrvatskom jeziku”, kaže Popović Dujmović.
Najveća svjetska gospodarstva (Kina, Europska unija i SAD) činila su ukupno 94% ulaganja u ovaj sektor između 2013. i 2023. godine, ali je najbrži rast zabilježen u Africi (peterostruko povećanje).
“Ovo izvješće jasno pokazuje da NbS više nisu sporedna rješenja. Oni postaju glavni alati za upravljanje rizicima vezanim za vode i klimu. To nam daje priliku da se usredotočimo na ono što funkcionira, da učimo kroz inovaciju i usmjerimo resurse tamo gdje mogu imati najveći učinak. Povećanje učinkovitih rješenja nikada nije bilo hitnije”, rekla je Gena Gammie, direktorica Globalne inicijative za vode u organizaciji Forest Trends.