Na današnji dan prije 13 godina LGBTIQ osobe Splita po prvi put su istupile u javni prostor i tako počeli sami govoriti u svoje ime, podsjeća Split Pride, a potpisuju koordinatorice udruge Nikolina Banić i Mirta Barić.
„Do tada su isključivo pravo govora o nama imali doktori, psihijatri, psiholozi, popovi isl., ali u svako slučaju drugi – strejt ljudi. Ono što se s prajdom promijenilo je da smo mi sami počeli iz svog kuta pričati o sebi.“
Povodom trinaeste godišnjice, Split Pride ističe uvjerenje da, isto kao što o pravima žena i reproduktivnim pravima trebaju govoriti žene, i o životima i pravima LGBTIQ+ osoba trebaju govoriti prvenstveno pripadnici i pripadnice tih skupina.
„Prije 13 godina prvi put s dogodilo da pederi pričaju u svoje ime. I ljude je zanimalo što imaju za reć’.“
„Znamo da je naša vidljivost u javnom prostoru jedini način da ostatak društva vidi i shvati da smo i mi jednako ljudski sazdani poput svih ostalih. Od tada jednom godišnje izlazimo u javni prostor, kako bismo sve podsjetili da živimo i radimo, volimo i postojimo u ovom gradu i da ne iz njega idemo nigdje.“
U svojem današnjem obraćanju javnosti, udruga ističe da LGBTIQ+ osobe, nisu „neka tamo izolirana skupina ljudi, čudaka koji se kreću po opskurnim mjestima i nemaju doticaja s ostatkom društva“, već se radi o „učiteljima, odgajateljima, policajcima, socijalnim radnicama, tetama u vrtićima, inženjerima koji su projektirali vaš dom, ugostiteljima koji vam svaki dan naprave kavu, autorima knjiga, omiljenim zabavljačima, medicinskim sestrma i njegovateljima“.
Split Pride u istom obraćanju predstavlja sebe kao „udruženje građana Splita, Kaštela, Trogira i zamosorskih sela kojima je dosadilo biti građanima drugog reda jer su malo drugačiji“.
„Sva ta diskriminacija ne nepotrebna i mi to dobro znamo. Ali postoji. Isto tako znamo da neće nestati, osim ako glasno ne progovorimo u svoje ime. Problemi ne nestaju zabijanjem glave u pijesak i šutnja nije baš uvijek zlato. I zato prajd. Ove godine 6. srpnja u 17:00 sati zajedno ćemo se boriti protiv nazadnih predrasuda i zalagati za pravo na ravnopravnost, jednakopravnost i dostojanstven život“, zaključuje Split Pride.