SSSH u otvorenom pismu koje je danas uputio Andreju Plenkoviću, nekolicini tehničkih ministara i vodećim ljudima CERP-a podsjeća da je Vlada 29. veljače ove godine odlučila sudjelovati u dokapitalizaciji Petrokemije koju je predložio većinski vlasnik Yildirim.
Dokapitqalizacija se odvija tako da udio dionica koji država kontrolira kroz CERP, Plinacro, Janaf i Fond za financiranje razgradnje NEK ostane minimalno na razini od 25 posto plus jedna dionica. Time je država odlučila zadržati kontrolni paket dionica, odnosno vlasnički udio koji joj omogućava da se bez njene suglasnosti ne mogu donositi odluke ključne za budućnost i opstojnost Petrokemije, uključujući moguće odluke o zatvaranju proizvodnje i gašenju društva.
SSSH, čije je otvoreno pismo potpisao predsjednik Mladen Novosel, upozorava da je postupak dokapitalizacije pritom, iz posve nejasnih razloga, proveden tako da će rezultirati vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i time potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije.
SSSH objašnjava da je u procesu dokapitalizacije bilo predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala 44 posto dionica. Kako bi se provela odluka Vlade o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane države trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja Yildirima, i to na način da udio države u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica.
Iako je u takvim situacijama uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, nastavlja SSSH, kako bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi svoje uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, u ovom je slučaju država, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva. Time je omogućila većinskom dioničaru, Yildirimu, da svojom uplatom, koja je i dalje bila u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio nego što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio RH smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.
O tome kakvi su bili planovi Vlade, te da oni nisu provedeni u djelo, svjedoči i činjenica da su oboje predstavnika države u nadzornom odboru Petrokemije glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, no kada je već bilo prekasno i kad svojim manjinskim udjelom glasova u Nadzornom odboru više ionako nisu mogli utjecati na odluku.
Rezultat ovako provedene dokapitalizacije jest da je država uplatila nešto više od 12 milijuna eura, da bi time smanjila svoj vlasnički udio s 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije. Isti rezultat, odnosno smanjenje vlasničkog udjela s 44 na 20 posto mogao se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku, u kojem slučaju bi RH za isti rezultat zaradila značajna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, dodaje predsjednik SSSH.
Osim gubitka kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, ovdje radi i o krajnje neodgovornom raspolaganju sredstvima poreznih obveznika, rečeno je u otvoreno pismu.
Kao član Upravnog vijeća CERP-a, novosel zahtijeva da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje. „Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica“, zaključuje predsjednik SSSH.