Studija Analiza kapaciteta nosivosti za turističku infrastrukturu i posjetitelje u zaštićenim područjima na Mrežnici i Tounjčici ističe kako je nužno da se reljefna osnova Mrežnice zaštiti od budućih većih građevinskih zahvata.
Studija Analiza kapaciteta nosivosti za turističku infrastrukturu i posjetitelje u zaštićenim područjima na Mrežnici i Tounjčici predstavljena je danas u Nikola Tesla Experience Centru u Karlovcu u organizaciji The Nature Conservancy i u suradnji s Karlovačkom županijom, Javnom ustanovom Natura Viva i Fakultetom za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci. Riječ je o prvoj studiji te vrste koja je izrađena za neko zaštićeno područje u Hrvatskoj sa svrhom pružanja smjernica za održivi razvoj turizma.
Studija je tako navela postojeće negativne utjecaje turizma na okoliš, daje osnovu za izračun turističkog kapaciteta nosivosti rijeke, artkulira preporuke i mjere održivog korištenja prostora. Podsjetimo, Mrežnica je zaštićena tek od ožujka ove godine i to kao Spomenik prirode “Mrežnica-Tounjčica” i Značajni krajobraz “Mrežnica”. Više desetljeća odugovlačenja sa zaštitom ovog područja doveli su do problema koji danas nisu mali i sežu od ispuštanja otpadnih voda u Mrežnicu, nedovoljno razvijenog sustava gospodarenja otpadom, gradnju, devastaciju i ograđivanje obala te osobito utjecaj brojnih plovila i kupača na osjetljive sedrene barijere.
“Cilj je bio i potaknuti dionike na suradnju u zaštiti ovog prostora koji je još na dovoljnoj razini očuvan. Dobio sam dojam da je lokalna zajednica svjesna vrijednosti prostora te je potrebno malo truda da Mrežnica postane primjer dobre prakse”, optimističan je ipak jedan od autora studije izv. prof. dr. sc. Hrvoje Grofelnik s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu.
Ključna preporuka koju autori predlažu je da se reljefna osnova Mrežnice zaštiti od budućih većih građevinskih zahvata, zatim da se unaprijedi sustav informiranja svih dionika o pravlima ponašanja u zaštićenim područjima te uspostavi monitoring.
Riječ je o tipu studije koja nije zakonski obavezna, ali zbog ekološke važnosti Mrežnice bilo bi važno da njene preporuke budu uključene u budući plan upravljanja zaštićenim područjima.
“Za svako zaštićeno područje bi trebalo izraditi takvu studiju. Analiza nosivosti kapaciteta nekog područja bi trebala biti okvir za upravljanje jer turizam donosi sa sobom i negativne posljedice. Ova studija je prilika da vidimo ima li već sada na Mrežnici previše turizma ili postoji potencijal za daljnji razvoj. Ljudi na rijeku dolaze zbog ljepote Mrežnice, a ako je uništimo više neće dolaziti”, zaključila je Irma Popović iz organizacije The Nature Conservancy koja je financirala izradu studije.