Udruga Status M održala je konferenciju “Sveobuhvatna seksualna edukacija u škole!” na kojoj su stručnjaci i stručnjakinje za seksualnost, obrazovanje i mlade, zdravstveni djelatnici/e, nastavnici/e i roditelji raspravljali o značaju i potrebi seksualnog obrazovanja. Poseban zahtjev upućen je i vladajućima Grada Zagreba da predstave obećani program i rokove uvođenja sveobuhvatne seksualne edukacije.
“U okviru aktualnog obrazovnog kurikuluma teme seksualnosti se aktivno izbjegavaju, a mladi u školi o njima slušaju samo u sklopu vjeronauka, u okvirima vjerskih dogmi, apstinencije i rodnih stereotipa. Činjenica je da nema političke volje, niti je ikada bilo. Bez jasnih rokova za razvoj i konkretnog plana uvođenja eksperimentalnog programa u škole sve se može oduljiti na narednih 20 godina, a svi podaci ukazuju da mladi više jednostavno ne mogu čekati. Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za odgoj i obrazovanje u Gradu Zagreba prije mjesec dana najavio je formiranje radne skupine prije ljeta – koliko vidimo, par dana prije ljeta nemamo stručnu skupinu, datume niti rokove, a Grad Zagreb do sada preuzeo inicijativu u rješavanju ovog izazova!“, glavne su poruke s konferencije koje je iznijela Sanja Cesar, iz udruge CESI.
Anamarija Sočo, predsjednica Statusa M, rekla je da svi podaci, dobiveni na osnovu različitih istraživanja, ukazuju da je potrebno hitno uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole.
Marta Kiš, zastupnica stranke Možemo! u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, najavila je prezentaciju cjelokupnog plana, kako reče: “seksualnog i spolnog” obrazovanja.
Edukativni dio konferencije otvoren je predavanjem na temu “Sex Education ne bi trebala biti samo serija na Netflixu!”. Dr. sc. Tanja Jurin s Filozofskog fakulteta u Zagrebu osvrnula na status seksualne edukacije u nekim drugim evropskim zemljama, kao i na važnost educiranog nastavničkog kadra i odgovornosti odraslih da mladima prenesu sve potrebne informacije o seksu. Uslijedila je panel diskusija “Mreža podrške za provedbu SSE” u sklopu koje su nastavnici, mladi, roditelji i zdravstveni radnici dobili priliku podijeliti svoja iskustva i stavove oko aktualnog modela seksualnog odgoja te prijedloge za poboljšanje situacije.
Konferencija je još jednom istaknula važnost uvođenja sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u zagrebačke škole. Prema nedavnoj studiji o seksualnom ponašanju mladih u Hrvatskoj, razine rizičnog ponašanja već su u posljednjih petnaest godina razmjerno visoke. Više od polovice mladih doživljava neki oblik nasilnog ponašanja u partnerskim vezama. Međutim, u zagrebačkim školama se sadržaji vezani uz seksualno i reproduktivno zdravlje provode tek jedan školski sat godišnje. Rezultati istraživanja javnog mnijenja (IPSOS za CESI 2021.) pokazuju da 78 posto ispitanika smatra da u škole treba uvesti sveobuhvatno seksualno obrazovanje.
S obzirom na to da Ministarstvo znanosti i obrazovanja podržava postojeći model učenja o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, na konferenciji je naglasak stavljen na Grad Zagreb koji u svojim školama može uvesti moderan oblik seksualnog obrazovanja i tako postati predvodnik pozitivnih promjena u društvu.