NATO razmatra mogućnost raspoređivanja većeg broja primjeraka nuklearnog oružja, o njegovom vađenju iz skladišta i stavljanja ga u stanje u pripravnosti.
Taj potez opravdavaju sve većom prijetnjom Rusije i Kine. To je jutros izjavio glavni tajnik pakta Jens Stoltenberg.
On je za britanski Telegraph rekao da članice NATO-a razmatraju javno promoviranje svog nuklearnog arsenala kao sredstvo odvraćanja. Javno promoviranje on je nazvao „transparentnošću“: „Transparentnost pomaže prenijeti izravnu poruku da smo mi, naravno, nuklearni savez.“
„Trebamo se konzultirati o ovim pitanjima. To je upravo ono što radimo“, rekao je Stoltenberg, istaknuvši pritom da ne želi govoriti o operativnim pojedinostima i o tome koliko nuklearnih bojnih glava bi trebalo biti stavljeno u funkciju.
Prema riječima glavnog tajnika NATO-a, cilj alijanse je, „naravno“, svijet je bez nuklearnog naoružanja. „No, dokle god nuklearno oružje postoji, mi ćemo ostati nuklearan savez jer svijet u kojem Rusija, Kina i Sjeverna Koreja imaju nuklearno oružje, a NATO ne, opasniji je svijet.“
Stoltenberg je prije nekoliko dana također rekao da je nuklearno oružje “konačno sigurnosno jamstvo” NATO-a i „sredstvo za očuvanje mira“.
Zastupnici NATO-ovog stava da zveckanje nuklearnim oružjem predstavlja veću garanciju za mir pozivaju se na istupe ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je u više navrata upozorio da bi Moskva mogla upotrijebiti nuklearno oružje kako bi se obranila u ekstremnim okolnostima. Moskva optužuje Sjedinjene Američke Države i njihove europske saveznike da guraju svijet na rub nuklearnog sukoba tako što Ukrajinu opskrbljuju oružjem vrijednim više milijardi dolara, a ono se koristi za napade na ruski teritorij.
Poznato je da SAD na nekoliko lokacija u Evropi ima raspoređene nuklearne bombe, a nova „komunikacijska strategija“ predviđa učestalo javno govorenje o tome. Širenje NATO-a na istok i njegovo približavanje Rusiji i dalje se unutar pakta predstavlja kao normalno stanje stvari.