Nacrt Akcijskog plana i Deklaracije za reproduktivno zdravlje žena odgovor je na potrebe svih žena iz urbanih, ruralnih i otočnih sredina, pripadnica romske nacionalne manjine, žena s različitim fizičkim i senzornim invaliditetom i drugih, ističu iz udruge Roditelji u akciji – Roda.
O nagomilanim problemima s kojima se susreću žene javnost je upoznala kroz kampanje #prekinimošutnju i #Dosta! Žene su svjedočile o različitim oblicima nasilnog i neprofesionalnog postupanja u zdravstvenim ustanovama te uskraćivanju zdravstvene skrbi.
“Cilj je kroz ovaj dokument postaviti čvrste temelje za kvalitetnu javnozdravstvenu skrb žena koja je prikladna dobi, rodno osjetljiva, orijentirana na osobu i počiva na pravima, etičkim principima te medicini temeljenoj na dokazima”, kažu autorice ovih dokumenata Paula Zore, aktivistkinja za ženska prava i Nives Rudar, mag. comm.
Unatoč javnim kampanja pravo na zdravlje ženama se i dalje krši kroz bolne ginekološke postupke bez anestezije, nezakonito naplaćivanje ginekoloških pregleda, uskraćivanje pratnje na porođaju tijekom pandemije, opstetričko nasilje, nepristupačna i neodgovarajuća skrb za zdravlje žena s invaliditetom, uskraćivanje prekida trudnoće…
Zato je udruga Roda izradila je e-tečaj i promotivni video osnaŽENE u zdravstvenom sustavu.
“To će pomoći svim ženama u boljem razumijevanju dominacije i osnaživanju za pružanje otpora dominantnom ponašanju kojem su nerijetko izložene u zdravstvenom sustavu”, zaključuju iz Roda.