Zastupnike i zastupnice Gradske skupštine Grada Zagreba jutros su, netom prije početka 42. sjednice, dočekali volonteri i volonterke udruga CESI i Status M.
One podsjećaju da je prošlo gotovo godinu dana otkako je Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za odgoj i obrazovanje, najavio formiranje stručne radne skupine koja će izraditi kurikulum sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja. Ističući da pomaka i dalje nema, udruge apeliraju na poduzimanje konkretnih koraka za uvođenje najavljenog programa.
“Krajnje je vrijeme da Grad Zagreb krene ulagati u prevenciju, a ne sanaciju posljedica rizičnog seksualnog ponašanja čija su najveća žrtva – djeca i mladi”, ističu CESI i Status M.
“Ignoriranje potrebe za sveobuhvatnim seksualnim obrazovanjem ne sprečava mlade da uče o seksu i seksualnosti, već ih prisiljava da informacije traže iz nepouzdanih izvora. Čak 88 posto educira se putem interneta, gdje su podaci često netočni, kontradiktorni i potencijalno štetni za njihovo zdravlje i sigurnost. Iako je Grad Zagreb prepoznao manjkavost postojećeg obrazovanja u području seksualnosti i reproduktivnog zdravlja, još uvijek nije poduzeo konkretne korake za rješavanje tog problema. Od progresivne vlasti, koja se u svojim programima zalagala za snažniji naglasak na ovim temama, očekujemo više”, kaže Nataša Bijelić, stručna suradnica u CESI-ju.
Trenutni pristup seksualnom obrazovanju, ograničen na međupredmetnu temu “Zdravlje”, zastario je i ne obuhvaća ključne teme poput rodnih stereotipa, ravnopravnosti te rodno uvjetovanog i seksualnog nasilja. Istraživanja ukazuju na alarmantne podatke. Iako u Evropi raste broj spolno prenosivih infekcija, mladi u Hrvatskoj i dalje zaostaju u poznavanju kontracepcije, a Vijeće Evrope upozorava da je jedno od petero djece žrtva seksualnog nasilja, dodaju udruge. Za to vrijeme, u zagrebačkim školama učenici i učenice o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju slušaju tek jedan školski sat godišnje: “To nije obrazovanje – to je ignoriranje problema.”
CESI i Status M dodaju da platforma Možemo!, vladajuća u Gradu Zagrebu, u svojem statutu naglašava posvećenost rodnoj i spolnoj ravnopravnosti te zaštiti prava i sloboda svih građana, neovisno o spolu, seksualnoj orijentaciji, rodnom identitetu i izražavanju. K tome, je u svoj program za parlamentarne izbore, uvrstila i želju za većim naglaskom na sadržaj vezan uz seksualnost i reproduktivno zdravlje. “Unatoč najavi uvrštavanja tih tema u predmet sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja, i dalje se čekaju konkretni koraci i određenje rokova. Budući da programi za nadolazeće lokalne izbore još nisu javno dostupni, ostaje pitanje: hoće li u izvjesnom drugom mandatu biti mjesta za suvremeno obrazovanje o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju koje djeca i mladi nestrpljivo čekaju?”