WWF je povodom Svjetskog dana oceana koji se obilježava 8. lipnja, upozorio kako osim plastike, zagađenja naftom i masovnog turizma, ogromnu prijetnju morskom životu predstavljaju zaostali ribolovni alati u moru.
To su često izgubljene ili odbačene ribarske mreže, udice i druga oprema, koja može biti smrtonosna za čak 66% morskih sisavaca i 50% morskih ptica. 90% riba koje se u njega zapletu i uginu ima i komercijalnu vrijednost, što je izravan gubitak i za ljude.
“Riječ je o najsmrtonosnijem obliku morske plastike jer nastavlja neselektivno hvatati ribe, zaplitati morske sisavce, ptice, kornjače i morske pse. Tako ih izlaže sporoj i bolnoj smrti iscrpljivanjem i gušenjem,“ kaže Fabijan Peronja iz WWF Adrije, organizacije koja se kroz projekt Ghost Gear (engl. zaostali ribolovni alat) intenzivno bavi rješavanjem ovog problema.
U sklopu projekta proveli su mapiranje Jadrana koje je pokazalo kako je morsko dno uvelike prekriveno izgubljenim alatima što znatno doprinosi degradaciji morskog staništa i gubitku bioraznolikosti. Također, redovitim ronilačkim akcijama uklanjaju ribolovne alate iz odabranih područja kako bi smanjili njihov utjecaj na morske ekosustave, pri čemu surađuju s lokalnim ribarima, vlastima i organizacijama.
“Edukacija i osvještavanje ribara, ali i šire javnosti, ključni su za prevenciju nastanka novog ribljeg alata na dnu mora”, zaključio je Peronja.