U jučerašnjim poslijepodnevnim satima mirno se prosvjedovalo ispred Veleposlanstva Ruske Federacije. Prosvjednici su svojim porukama solidarnosti i podrške prema ukrajinskom narodu odgovorili na strašne događaje koji su jučer pogodili ukrajinske gradove. U samo nekoliko sati nakon širenja vijesti iz minute o minutu o ruskim napadima, u Zagrebu su organizirana dva prosvjeda. Jedan su činili pripadnici ukrajinske nacionalne manjine grada Zagreba, a drugi je samoinicijativno organizirala studentica politologije iz Ukrajine.
O mogućoj se invaziji na Ukrajinu priča već mjesecima slijedeći reorganizaciju ruskih snaga na granici dviju država. Tako su ukrajinske regije Donjeck i Lugansk bile glavna tema u medijima, zajedno s obraćanjem Vladimira Putina javnosti o važnosti uspostavljanja dijaloga sa SAD-om kako bi spriječio širenje NATO-a na istok Europe. Uskoro su uslijedila pitanja preuveličava li se stvarna situacija o mogućem rusko-ukrajinskom ratu te SAD-ovom željom za vojnom nadmoći. Nakon brojnih nagađanja rano ujutro 24. veljače Vladimir Putin najavio je specijalnu vojnu operaciju ruske vojske u Donbasu, a ubrzo nakon toga počele su pristizati vijesti o eksplozijama u gradovima Kijevu i Harkivom čime je započeta invazija na Ukrajinu. Pratnja događaja u Ukrajini tijekom dana, od borbi na cijelom ukrajinskom teritoriju, raketiranja zgrada, masovnog odlaska iz države te napadom bolnice na istoku zemlje, izazvala je okupljanja prosvjednika s glasnom antiratnom porukom.
Prosvjednici okupljeni oko ukrajinske zajednice grada Zagreba okupili su se oko 15 sati ispred Trga Francuske Republike s transparentima Zaustavite rat i krenuli prema zagrebačkom ruskom veleposlanstvu kako bi poručili predsjedniku Putinu da Ukrajinu i ukrajinski narod koji ima pravo na normalan život ostavi na miru. Osuđuju Putinovo negiranje postojanje ukrajinskog naroda s vlastitim jezikom i vlastitom tradicijom te se nadaju da će napokon prestati ruska agresija prema Ukrajini. Predstavnik Ukrajinske nacionalne manjine grada Zagreba Viktor Filima poziva na mir i šalje poruke podrške svima koji pogođeni ratnim razaranjima.
Sličnu poruku šalje i Katarina Hlova, studentica politologije iz Ukrajine. Inače studira u Italiji, a u Zagrebu je u sklopu ERASMUS projekta. Vijest o invaziji ju je znatno pogodila.
„Probudila sam se oko osam ujutro, vidjela vijesti i vidjela da su u 5 ujutro moje prijatelje iz raznih gradova Ukrajine probudili zvuci projektila, zvukovi aviona koji su letjeli iznad njihovih kuća, zvuk eksplozija i shvatila sam da je rat u tijeku.“
Zajedno je s drugim kolegicama i kolegama, članovima programa studentske razmjene, koji su iz raznih drugih država kao što su Poljska, Francuska Španjolske i mnoge druge, spontano organizirala mirne demonstracije ispred ruskog veleposlanstva u Zagrebu kako bi izrazila svoje mišljenje o novonastalom ratnom stanju. Iako se ne nalazi u Ukrajini, odlučila je nešto napraviti, stoga je okupila nekoliko studenata kako bi svi zajedno istaknuli svoje mišljenje o želji za stabilnost i mir. Spojivši se tako mladi iz različitih dijelova Europe svima su poslali svoju jasnu poruku za prestanak ratovanja.
„Odlučili smo organizirati nešto za studente. Nešto stvarno mirno, nešto s porukom da rat ne smije biti opcija, nešto s porukom da stojimo uz sve pogođene ovim stanjem. S tom porukom nismo ovdje da bismo bili agresivni, jer svuda ima puno agresije, samo pokušavamo pokazati da sve spaja želja za mirnim životom. Stalno smo pod stresom. Pod stresom zbog COVID-a, inflacije, sada smo pod stresom zbog rata, a jedino što želimo je stabilnost i mir.“
Zajedno su napravili transparente, zastave i potaknuti sve koji ih gledaju na podizanje svijesti o stanju u Ukrajini.
Katarina smatra da je važno da studenti znaju da je njihov glas bitan, sama šalje svoju glavnu poruku Hands off Ukraine, a osuđuje učestalo negiranje postojanja ukrajinskog identiteta, jezika, kulture i tradicije te poricanje postojanja ukrajinskog naroda. Osuđuje pasivnost mladih koji svoj glas i svoje mišljenje ističu „lajkovima“ i objavama na društvenim mrežama, i apelira da izađu na ulice.
Prosvjed su obje grupe ljudi završile ispred ambasade riječima „Slava Ukrajini“ te pjevajući ukrajinsku himnu, a Katarina je nakon prosvjeda ponosno hodala gradom s transparentima i ukrajinskom zastavom.