Kampanjom naziva “Zavrnimo ventil” Zelena akcija traži zabranu novih plinskih peći i plinskih bojlera, a za postojeće, plan postupne zamjene.
Cilj im je osvijestiti javnost o štetnostima korištenja plina, posebno u kućanstvu, kao i pogodnostima njegova napuštanja. Osim utjecaja na klimu, plinski štednjaci u kućanstvima utječu na kvalitetu zraka, čak i kada se ne koriste.
“Povezani su s povećanim rizikom od dječje astme i većim razinama kancerogenog benzena, slično kao kod pasivnog pušenja”, navode iz udruge koja je početkom godine objavila i studiju koja je pokazala kako je deplinofikacija toplinskih sustava moguća na području cijele Hrvatske do 2035. godine.
“Dizalice topline, obnovljivi izvori energije i mjere energetske učinkovitosti najučinkovitiji su za smanjenje potrebe i potražnje za fosilnim plinom u sektoru grijanja”, ističu iz Zelene akcije.
Smjernice za napuštanje korištenja plina u sljedećih desetak godina razvijene su u Studiji deplinofikacije RH, ali napredak je spor, a Vlada RH i dalje nastavlja ulagati u plinske projekte poput proširenja LNG terminala na Krku.
“Naše zdravlje, kao i prilike za buduće generacije, ugrožene su zbog klimatskih promjena, a za koje je odgovorna industrija fosilnih goriva. Vrijeme je da se tome stane na kraj i da jasno zatražimo zdrave energetske opcije koje nam već jesu dostupne”, zaključuju iz Zelene akcije.