Proteklih dana u medijima su iznošene optužbe djevojaka protiv Alena Šćurica, bivšeg čelnika Zagrebačkih mažoretkinja, o spolnom zlostavljanju i različitim oblicima nasilnog i neprihvatljivog ponašanja prema punoljetnim, a posebice maloljetnim djevojkama.
Nakon što je provedeno kriminalističko istraživanje na teret mu se stavlja ukupno četrnaest kaznenih djela protiv spolne slobode i na štetu djece – osam kaznenih djela povrede djetetovih prava i šest kaznenih djela spolnih uznemiravanja na ukupno jedanaest oštećenih punoljetnih i maloljetnih osoba. Radi se o ozbiljnim optužbama za koje je važno da ih cijeli sustav tako i shvati, upozorava Ženska soba.
Udruga smatra da je nedopustiv jučerašnji rasplet događaja u okviru kojega je Alen Šćuric pušten da se brani sa slobode, nakon što je sutkinja istrage odbila prijedlog DORH-a da mu se odredi istražni zatvor. U”koliko već nije bilo osnova za određivanja istražnog zatvora, neprihvatljivo je što mu nisu izrečene nikakve mjere opreza. Podsjetimo samo da se radi o moćnoj i utjecajnoj osobi, za koju postoji i sumnja da je kao vlasnik i jedina osoba ovlaštena za zastupanje jedne tvrtke i tri udruge ostvario obilježja kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminaliteta”, priopćila je udruga.
Ženska soba smatra nevjerojatnim da u svemu tome nije utvrđena opasnost od utjecaja na svjedoke i da djevojke, koje su smogle hrabrosti i snage, zajedno s njihovim obiteljima nisu zaštićene dalje u postupku barem kroz određivanje adekvatnih mjera – kojima bi se štitile one od potencijalnih radnji osumnjičenika, ali i cijeli kazneni postupak zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke: “Osumnjičenik je utjecajna osoba koja se to ne libi iskazivati pa čak niti u komunikaciji u javnom prostoru i prema policijskim službenicima. Prisjetimo se komunikacije prema policijskom službeniku prilikom događaja na Trgu bana Josipa Jelačića prilikom dočeka rukometaša. Kada osumnjičenik komunicira prema policijskom službeniku …“znaš li ti tko sam ja!“… vidljivo je da svjestan svoje „veličine“ i da su mlade djevojke trebale biti zaštićene od svih oblika potencijalnih neželjenih postupanja nakon što su odlučile sve prijaviti policiji.”
Seksualno uznemiravanje, kao oblik seksualnog nasilja, izuzetno se rijetko prijavljuje, ističe Ženska soba. Većina takvih slučajeva ostaje neprijavljena i mlade osobe većinom niti ne potraže stručnu pomoć i zaštitu. U ovom slučaju je stvoreno povjerenje djevojaka prema policiji, koja je profesionalnim medijskim istupima stvorila povjerenje žrtava da prijave sve što su doživjele. I definitivno je propust da im, nakon što su sve prijavile, nije osigurana daljnja zaštita od strane pravosudnog sustava.
Udruga šalje poruku svim mladim djevojkama, onima koje su već prijavile i onima koje još nisu, da se i dalje mogu sigurno obratiti policiji ukoliko žele prijaviti nasilje ili trebaju bilo koji oblik zaštite, a da se za sve druge oblike pomoći i podrške s punim povjerenjem mogu obratiti Ženskoj sobi.