Na najvećem svjetskom sajmu oružja, Defense and Security Equipment International, novinari portala Declassified razgovarali su s proizvođačima oružja koji zarađuju na ratu u Ukrajini.
“Rat u Ukrajini zasigurno je doveo do povećanja prodaje u cijelom portfelju”, kaže Matthew Bragoni, predstavnik tvrtke Ensign-Bickford Aerospace and Defence (EBAD). Bragoni, veteran američke vojske koji je služio u Iraku i Afganistanu, stoji kraj štanda svoje tvrtke u Londonu na Međunarodnom sajmu obrambene i sigurnosne opreme (Defense and Security Equipment International – DSEI). Ovaj sajam oružja koji se održava svake druge godine dragulj je u kruni globalne industrije oružja.
“Svima je dobro poznato da je američka vojska donirala [Ukrajini] mnogo proizvoda koji su bili na zalihama,” primjećuje. “I sada vidimo učinak te donacije – sad kad su SAD ispraznile svoje zalihe – ponovno kupuju”.
EBAD se nalazi u američkoj državi Connecticut. Bragoni je direktor njihovog odjela koji je fokusiran na isporuku proizvoda “ratnicima diljem svijeta”. Oni se kreću od dijelova projektila do eksploziva za čišćenje minskih polja, koji se sada šalju u Ukrajinu: “Nešto na što smo jako ponosni”, napominje Bragoni.
“Prodali smo i isporučili više od tisuću prijenosnih punjača za razminiranje, a to su punjenja za razminiranje koja se nose u ruksaku”, objašnjava. “Dakle, ako se vojnik nađe u gusto miniranom području, može brzo rasporediti sustav, stvoriti put do sigurnosti i vratiti se na prijateljski teritorij bez ozljeda.”
Iako nikakva naprava ne može spriječiti da tisuće ukrajinskih vojnika gube udove u ruskim minskim poljima, Bragoni vjeruje da je za proizvođače oružja budućnost svijetla. “Budućnost je nesigurna… kratkoročno izgleda vrlo opasno. Mislim da to vidimo diljem svijeta”, kaže on. “Postoji snažan zaokret unazad prema starom hladnoratovskom mentalitetu. Sigurno ćemo vidjeti obnovu inventara na zalihama.” Zastaje na trenutak, a zatim dodaje: “Mislim da će to uzrokovati desetogodišnji bum u proizvodnji i EBAD će sigurno profitirati.”
Što se tiče etičkih pitanja vezanih za London kao domaćina najvećeg sajma oružja na svijetu, kojem se gradonačelnik Sadiq Khan doduše protivio, ali ga nije spriječio, Bragoni je zbunjen. “Britanija je posljednjih 200 godina u središtu zapadne i globalne sigurnosti i mislim da je prirodno da su domaćini najveće svjetske izložbe oružja… Nadam se da će britanski građani biti ponosni na to.”
Odličan posao
Bragonijev entuzijazam dijeli još jedna američka tvrtka čiji štand nalazimo u prostranom izložbenom centru ExCel, nakon što smo prošli pored robotskog psa pokretanog umjetnom inteligencijom.
“Posao je odličan”, potvrđuje Trevor Schriver iz firme Curtiss Wright. “Unatoč ekonomskoj krizi posljednje dvije ili tri godine koja je posljedica problema s Covidom i tako dalje. Ali iz moje perspektive vojna potrošnja nastavlja rasti. Dakle, posao je bio dobar.” Njegov odjel prodaje sustave koji pomažu pri slijetanju helikoptera na ratne brodove, čak i po najvećoj oluji. Kad je Schriver čuo da nismo bili na sajmovima oružja u drugim zemljama, ostao je zatečen. “Jedini na kojem ste ikada bili? Pa vi ste razmaženi! Mi posjećujemo sajmove diljem svijeta, a ovaj je bez sumnje najbolji na globalnoj razini. O tome stvarno nema sumnje.”
Pokazuje ipak malo veću zabrinutost zbog prosvjednika koji kampiraju ispred ExCela. Kampanja protiv trgovine oružjem (Campaign Against Arms Trade – CAAT) nazvala je događaj “tržnicom smrti i uništenja”.
Schriver diplomatski odgovara: “Rat nikad nije dobra stvar. Mislim da se oko te činjenice svi možemo složiti. Ali moramo se usredotočiti na to da je ovo sajam obrambenog oružja.” Dodaje: “Mi ne potičemo agresiju. Ovo je sajam koji ima za cilj odvratiti neprijatelje pokazivanjem vlastite snage… I upravo ga tako treba doživljavati. Naivni smo ako mislimo da ćemo bez obrambene opreme biti sigurni. Ne dijele svi tu perspektivu.”
“Vrlo izdašno”
Raspoloženje na ovogodišnjem DSEI-ju u oštrom je kontrastu s potištenom atmosferom koju smo zatekli na njegovoj zadnjoj iteraciji prije dvije godine. Tada, u rujnu 2021., nekoliko tjedana nakon pada Kabula, tehnološku snagu zapadne industrije oružja ponizili su talibanski “seljačići”, kako ih je nazvao čelnik britanske vojske, general Nick Carter.
Ovog puta sajam se odvija usred isporuke oružja Ukrajini u iznosu od 50 milijardi dolara, što je dugo očekivana prilika za testiranje opreme NATO-a nasuprot svom ekvivalentu iz sovjetske ere. Čak i ako ukrajinska protuofenziva ne postigne rezultate ove godine, s gotovo pola milijuna žrtava u sukobu, porast prodaje oružja bit će zajamčen još dugo.
“Poslovno okruženje je vrlo živahno, vrlo aktivno”, kaže Steve Blackwell, voditelj prodaje za APEM, najvećeg svjetskog proizvođača prekidača, joystickova i LCD-a, koji se uglavnom koriste u vojnim vozilima. “Rat u Ukrajini definitivno je odgovoran za povećane razine aktivnosti na ovom tržištu”, navodi on. “Svjedoci smo pokretanja novih projekata, ali i razvoja proizvoda koji su dizajnirani u “oskudnim” 1990-ima, i koji se sad ponovno pokreću.”
Članice NATO-a konačno se bliže ispunjavanju svoje obveze trošenja 2 posto BDP-a na obranu, primjećuje Blackwell s odobravanjem. “Dakle, vidimo vrlo široke i vrlo obuhvatne zahtjeve za sve naše vojne proizvode.” Dokaz je vidljiv svima na DSEI-ju. “Čini se da je vrlo, vrlo živahno”, smiješi se. “Vrlo, vrlo smo zaposleni. Napredak je nevjerojatan.”
Čak i za tvrtke tako daleko od ukrajinskog sukoba koje se nalaze u Južnoj Americi, posao je u usponu. Componentes & Sistemas de Defesa (CSD) brazilska je tvrtka za proizvodnju oružja s bliskim vezama s vlastima. Njihov prodavač Paulo Kleinke kaže da proizvode “streljivo, rakete i bombe”. Poslovanje je “trenutačno vrlo dobro, zapravo, zbog sukoba u cijelom svijetu”, slobodno priznaje Kleinke. “Većina zemalja sada nadomješta streljivo koje su dale Ukrajini i možda poneki Rusiji. Ali da, za nas je ovo dobar period.”
Nitko koga smo sreli u DSEI-ju nije veseliji od Tonyja Gaunta, koji se šali da je za svoj minijaturni stas krivo testiranje “vrlo cool” izbacivajućeg sjedala njegove tvrtke. Gaunt predstavlja Martin Baker, britansku obiteljsku tvrtku koja proizvodi ovaj visoko specijalizirani proizvod za mnoge svjetske vojne zrakoplove. Kaže da posao cvjeta. “Čak ni tijekom COVIDa nismo pretrpjeli nikakav gubitak u poslovanju. Bili smo jako, jako zaposleni cijelo vrijeme i naša knjiga narudžbi je puna.” Njihovi kupci moraju imati duboke džepove, jer se starija Martin Baker sjedala prodaju po cijeni između 150.000 i 300.000 funti. Gaunt kaže da je: “bez imalo sumnje, naš najveći kupac SAD”. Ipak, imaju i neke kontroverzne “korisnike”. Mnoga njihova izbačajna sjedala ugrađena su u lovce Tornado i Typhoon koje su zračne snage Saudijske Arabije koristile za bombardiranje Jemena od 2015. godine, stvorivši najgoru humanitarnu krizu na svijetu s kirurški preciznim udarima na zalihe hrane i medicinske ustanove.
Gaunt se ponosi činjenicom da su se nedavno dva saudijska pilota lovaca Tornado sigurno katapultirala iz pilotskih sjedala njegove tvrtke, ali pokušava distancirati Martin Baker od krajnjih korisnika. “Mi prodajemo sjedala BAE Systemsu koji to onda isporučuje [Saudijcima]. Tako da oni određuju krajnjeg korisnika.”
BAE Systems najveća je britanska tvrtka za proizvodnju oružja i profitirala je više nego bilo tko drugi od rata u Jemenu, prodavši 18 milijardi funti vrijednu vojnu opremu Rijadu od početka sukoba. Njihov paviljon u DSEI-u, u kojem crno vino teče u potocima, toliko je golem da su stigli tjedan dana prije ostalih kako bi ga postavili. Jedan od njihovih Typhoona parkiran je ispred ulaza u ExCel.
Od Jemena do Ukrajine
BAE Systems je bio pod snažnim pritiskom tijekom rata u Jemenu, jer ih CAAT više puta tužio zbog prodaje oružja Saudijskoj Arabiji. Brigadni general John Deverell, bivši britanski obrambeni ataše u Saudijskoj Arabiji i Jemenu, čak je usporedio poslovanje BAE Systemsa s trgovinom robljem. Godine 2020., nakon što su u zračnim napadima ubijena jemenska djeca, rekao nam je: “Da sam član uprave ili glavni dioničar BAE Systemsa, pitao bih se što se radi kako bi se diverzificirala ovisnost o prihodima od Saudijske Arabije? Ovakvo stanje nije održivo zbog reputacije firme.”
Na sreću za BAE, svjetski događaji omogućili su im da poprave svoj imidž. Rat u Jemenu jenjava nakon neočekivanog prekida vatre zahvaljujući posredovanju Kine. A nešto bliže kući, ruska invazija na Ukrajinu dovela je do toga da BAE prodaje oružje kako bi se suprotstavio ratnim zločinima Vladimira Putina (od kojih su mnogi slični onima što su ih saudijski avioni činili u Jemenu).
Njihova haubica M777 od 155 mm, ogromno topničko oružje, dominira drugim ulazom u ExCel. Uglavnom ga koriste američki marinci, a do sada su isporučili najmanje 90 komada u Ukrajinu. Posao s Kijevom toliko cvjeta da BAE sada otvara ured u toj zemlji. Cijena njihovih dionica se udvostručila od prošle godine. Jedan od njihovih najpoznatijih proizvoda, tenk Challenger 2, nije izložen na DSEI-ju, unatoč tome što je Rishi Sunak Kijevu donirao 14 takvih tenkova iz zaliha britanske vojske. Challenger 2 je izazvao kontroverze jer je opremljen streljivom s osiromašenim uranom (DU), za koje irački liječnici tvrde da uzrokuju urođene mane i rak nakon što su ga SAD i UK koristili u oba Zaljevska rata.
Dok se motamo oko njihovog štanda, nailazimo na projektil zanimljivog izgleda. Radi se o XM1155 Scalpelu, koji ima dvostruko veći domet od trenutno korištenog preciznog navođenog streljiva. Prodavač BAE-a ponosan je na njihovu kreaciju, ali je suzdržan oko nekih detalja. “Nije napravljen od osiromašenog urana, ali ne mogu reći od kojeg metala je napravljen.”
Goruće pitanje
Tvrtka ima iznimno bliske veze s britanskom vladom, koja je pozvala visoka izaslanstva iz Saudijske Arabije da prisustvuju DSEI-u. Dakle, kada vidimo ministra oružanih snaga Jamesa Heappeya kako šeće ExCel centrom, postavlja se goruće pitanje: “Zašto Velika Britanija prodaje toliko oružja diktaturama poput Saudijske Arabije? Kako to opravdavate?” pitamo ga. On nam odgovara da dogovorimo intervju preko ureda za tisak njegovog ministarstva, koji bi nas gotovo sigurno odbio.
“Vi ste demokratski izabrani ministar,” uzvraćamo. “Jeste li svjesni da je Saudijska Arabija osudila čovjeka na smrt zbog tweeta? Što mislite o prodaji oružja režimu koji to čini?”
Heappey odlazi, ignorirajući naše pitanje. Ipak, službeni glasnogovornik DSEI-ja, umirovljeni general britanske vojske Roddy Porter, je susretljiviji. “Jesu li režimi loši ili ne, stvar je perspektive, i ovisi o vašem stajalištu o određenim vrijednostima”, govori, zapetljavajući se u moralni relativizam.
“Ali u biti izaslanstva poziva britanska vlada i mi nemamo utjecaja na to koga će pozvati. Takav je zakon.” Iako se Porter čini prilično opuštenim u vezi s režimom koji je raskomadao novinara, čini se da ga više brine sloboda tiska u Ujedinjenom Kraljevstvu. “Prijašnjih godina možda ne biste dobili akreditaciju za dolazak na izložbu”, priznaje. “Mi smo donijeli drugačiju odluku prije otprilike dva ili tri DSEI-a. Smatrali smo da bi vjerodostojnim novinarima, bez obzira na uredničku politiku njihovih medija, trebalo omogućiti da dođu na izložbu.”
Ovo je već treći put da razgovaramo s Porterom na DSEI-u, a rasprave su sve dublje. On odbacuje poznato upozorenje predsjednika Eisenhowera da će vojnoindustrijski kompleks izazvati ratove kao “previše cinično”. Nakon služenja u Sjevernoj Irskoj, Prvom Zaljevskom ratu i tri ture u Bosni, ima poseban pogled na ljudsku prirodu koji za njega opravdava međunarodnu trgovinu oružjem. “Bio sam vojnik 31 godinu. Vidio sam ljude kako umiru. Moji prijatelji su poginuli, a ja sam bio u blizini nekih prilično užasnih događaja. Mislim da me mnogo toga što sam vidio navelo na zaključak da je obrana važna za naciju i da je obrana važna za naše saveznike i naše prijatelje, jer ne bih želio da zlo koje sam vidio ode dalje od točke do koje je već došlo.”
Za njega, DSEI promovira bombe i metke potrebne za “suprotstavljanje zlu”. Porter tvrdi: “To je žalosno, ali je nužno s obzirom na prirodu našeg pokvarenog svijeta i prirodu ljudskog srca”. Ukrajinski čelnici mogli bi se složiti s Porterom. Oni na koje su padali BAE-ove projektili u Jemenu gotovo sigurno ne bi.