Postoji oko pedeset posto šanse da 2023. bude najtoplija godina otkad čovječanstvo bilježi klimatske podatke, a američki vladini stručnjaci pretpostavljaju da će 2024. biti još gora.
Do sada je 2023. treća najtoplija zabilježena godina, rekla je Sarah Kapnick, glavna znanstvenica američke Agencije za oceanska i atmosferska promatranja (NOAA). A vjerojatnost da će postati najtoplija iznosi “skoro 50 posto”, dodala je.
Osim globalnog zatopljenja, tome doprinosi i ciklički fenomen El Nino, paradigma dodatne kaloričke vrijednosti globalnog zatopljenja, koji zagrijava površinu oceana. On bi, kažu američki stručnjaci, trebao potrajati i nakon nadolazeće zime.
“Najjači utjecaj El Nina dogodit će se 2024. godine”, rekao je NASA-in klimatolog Gavin Schmidt. “Stoga računamo ne samo da će 2023. biti izrazito vruća, a možda i rekordna godina, nego da će 2024. biti još toplija.”
Oboje znanstvenika su govorili na konferenciji za novinare posvećenoj analizi globalnih temperatura zabilježenih prošlog mjeseca, za koji je NOAA potvrdila da je bio rekordan.
Da je ovaj srpanj bio najtopliji ikad zabilježen mjesec na Zemlji, potvrdila je prošli tjedan i evropska služba Copernicus.
“Važno je shvatiti da će sve ove godine biti svježe u usporedbi sa onima koje nas čekau sredinom stoljeća, ako nastavimo zagrijavati naš planet emitiranjem stakleničkih plinova”, istaknula je Sarah Kapnick.
Površinska temperatura oceana osobito uznemiruje znanstvenike: već četvrti mjesec zaredom dosegla je rekord. “Više od 40 posto oceana trenutačno je pod morskim toplinskim valom”, upozorila je Kapnick.
To ima potencijalno katastrofalne posljedice na vrste koje tamo žive, osobito na koralje.
“Majka priroda šalje nam poruku, a ta poruka glasi: bolje da djelujemo sada, prije nego što bude prekasno da spasimo našu klimu, odnosno planet”, rekao je šef NASA-e, Bill Nelson.