Četvrti dan štrajka dijela zdravstvenog osoblja nastavlja se istim intenzitetom, kažu danas u sindikatu Zajedno. Njjihovi čelnici i dalje zahtijevaju konkretne datume za ispunjenje svojih zahtjeva, te očekuju da s njima tokom današnjeg dana razgovara ministar Vili Beroš, a ne državni tajnici.
Osim pojavljivanja Beroša, sindikalisti traže da se definiraju konkretni potezi u konkretnim rokovima. „Tek tada ćemo prekinuti štrajk“, kaže Krunoslav Kušec, predsjednik sindikata Zajedno.
On je još jednom izjavio da će zatražiti od zdravstvenih vlasti pismeno jamstvo rokova u kojima će biti ispunjeni njihovi zahtjevi koji se odnose na korekcije koeficijenata i osnovice plaće.
Potpredsjednica sindikata Sanda Alić komentirala je vijesti da Beroš izbjegava susret sa organizatorima štrajka: „Još jedan veliki minus za Vladu. Dok u državi četiri dana štrajka jedna od najvažnijih djelatnosti, ministar se ponaša kao orkestar na Titanicu i kao da se njega to ne tiče. Ako današnji razgovori ne urode plodom, izlazimo svi iz svih bolnica.“
Biljana Gavrić Suvajčević, sindikalna aktivistkinja i prvostupnica medicinsko-laboratorijske dijagnostike u svojoj je izjavi upozorila na preopterećenost radnika u zdravstvu: „Nerijetko jedan radnik odrađuje opseg posla koji bi u normalnim uvjetima odrađivala tri. Djelatnici medicinsko-laboratorijske djelatnosti zaprimaju i odrađuju uzorke iz hitne službe za koju ne primaju apsolutno nikakvu naknadu.“
Ana Rajcar Kutlić, radiološka tehnologinja i povjerenica u sindikatu Zajedno upozorava na izlaganju radnika zračenju, noćnom radu, infekcijama i drugim problemima koji utječu na zdravlje.
S druge strane, Ministarstvo zdravstva ponavlja priču o „neutemeljenim zahtjevima“ i o „ugrožavanju zdravlja naših građana i pacijenata“. Ministarstvo također širi vijesti o padu intenziteta štrajka. Prema njihovim informacijama, bitno različitim od onih koje javnosti nudi sindikat, danas je u štrajku ostalo svega 504 zdravstvena radnika/radnica, što je za 64 posto manje nego jučer.
Predsjednik sindikata Krunoslav Kušec sa svoje strane tvrdi da se, usprkos tome što su vozači saniteta po odluci suda morali prekinuti štrajk, i dalje štrajka istim intenzitetom, jer im se svakodnevno priključuje novo osoblje, ponajviše medicinske sestre: „Ogroman broj pretraga zbog štrajka nije obavljen, a Ministarstvo manipulira podacima.“