Nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama jedan je od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava na svijetu, upozorava CESI povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Udruga se poziva na podatke Svjetske zdravstvene organizacije prema kojima približno jedna od tri žene u nekom trenutku svog života doživi tjelesno ili seksualno nasilje. Podaci za Hrvatsku pritom pokazuju da je svakih 15 minuta jedna žena izložena nasilju.
Unatoč povećanju svijesti javnosti i postepenom unapređenju zakonodavnog okvira, statistika o broju žrtava još je uvijek razočaravajuća, dodaje udruga. Žrtve nisu samo žene, već je gotovo četvrtina djevojaka u dobi između 15 i 19 godina doživjela seksualno i/ili fizičko nasilje u adolescentskim vezama. Nasilje se dodatno intenzivira na internetu i društvenim mrežama, gdje je gotovo 77 posto žena i djevojčica doživjelo neki oblik uznemiravanja. Budući da u Hrvatskoj ne postoji sistematski pristup obrazovanju koje bi im pružilo znanje o tome što nasilje jest i kako ga spriječiti, upravo mlade djevojke postaju lake mete – kako u stvarnom, tako i u online svijetu.
„Suzbijanje nasilja zahtijeva sustavan i sveobuhvatan pristup prevenciji. U okviru aktualnog obrazovnog sustava, mlade se ne podučava kako prepoznati i reagirati na nasilje, zaštiti se ili pomoći i pružiti podršku žrtvama. Ne razgovara se ni o tome kako izgraditi kvalitetne, ravnopravne veze. Stoga CESI, uz podršku drugih udruga i raznih stručnjakinja i stručnjaka, već godinama zagovara uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole, koja će učenicama i učenicima približiti temu i doprinijeti suzbijanju rodno utemeljenog i seksualnog nasilja”, kaže Nataša Bijelić, stručna suradnica udruge CESI.
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje je feministička, neprofitna udruga koja se zalaže za unapređenje društvenog položaja žena, ostvarenje rodne ravnopravnosti te provođenje svih zakona i instrumenata za zaštitu ljudskih prava. Kampanjom #Zaštošutimo 3.0 upozorava na manjak zdravstvenih tema u školskom kurikulumu, pogotovo kada je riječ o seksualnosti, samopoštovanju, uvažavanju drugih i poštivanju granica. Cilj kampanje je uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u zagrebačke škole, koja će mladima pružiti potrebne alate za izgradnju kvalitetnih odnosa. Unatoč formalnoj podršci koju je iskazao još prije dvije godine, Grad Zagreb i dalje nije poduzeo stvarne korake za uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole kojima je osnivač.