CMS: “Niti jedna legalna policijska akcija ne uključuje pucanje nenaoružanoj osobi u leđa, stoga zahtijevamo pravdu i odštetu za mladića koji je zbog policijskog nemara nepovratno izgubio mogućnost da hoda, živi život bez svakodnevnih bolova, da radi i skrbi o sebi bez tuđe pomoći.”
Iz CMS-a podsjećaju kako je prije pet godina afganistanskog mladića Amarkhela u leđa upucala hrvatska policija i doživotno ga vezala uz invalidska kolica. Amarkhel je s bratom pobjegao iz Afganistana i došao u Hrvatsku 16. studenog 2019. godine, a u okolici Tuhobića ga je policijski službenik upucao usred šume na hrvatskom teritoriju, zbog čega je umalo izgubio život. Preživio je zahvaljujući borbi liječnika i četiri teške operacije koje su bile potrebne da mu spase život.
“Niti jedna legalna policijska akcija ne uključuje pucanje nenaoružanoj osobi u leđa, stoga zahtijevamo pravdu i odštetu za mladića koji je zbog policijskog nemara nepovratno izgubio mogućnost da hoda, živi život bez svakodnevnih bolova, da radi i skrbi o sebi bez tuđe pomoći”, ističu iz CMS-a.
Podsjećaju kako je policija u danima nakon propucavanja više puta mijenjala scenarij ovog događaja – konačno se zadržavši na nečemu što nepopularno zovu “slučajno opaljenje” te da do današnjeg dana nisu preuzeli nikakvu odgovornost.
“Amarkhel je vrlo brzo nakon puštanja iz bolnice dobio azil u Hrvatskoj, no nažalost ne i adekvatnu medicinsku skrb te se tu nastavilo okrutno postupanje države prema ovom mladom izbjeglici. Ne samo da je zbog metka ispaljenog iz policijske puške ostao invalid koji trpi svakodnevne bolove, već je smješten u dom za starije i nemoćne u ruralnom području u okolici Varaždina bez adekvatne zdravstvene skrbi, izoliran i okružen starijim osobama s kojima nije mogao čak ni razgovarati zbog jezičnih barijera. Amarkhel je ostavljen da fizički, emocionalno i psihički propada”, navode iz CMS-a.
Amarkhel se obratio Republici Hrvatskoj sa zahtjevom za mirno rješenje spora što je ignorirano pa je podnio tužbu za naknadu štete. Iako je od podnošenja tužbe prošlo točno dvije godine, još uvijek nije održano niti jedno ročište.
“Manipulacija informacijama u slučajevima protupravnog postupanja policije spram nenaoružanih civila ne samo da krši demokratske temelje Republike Hrvatske već i ugrožava osjećaj sigurnosti svih njezinih stanovnika, kao i povjerenje u nadležne institucije. Naime, ne radi se samo o individualnoj odgovornosti policajca koji je na dužnosti teško i trajno ozlijedio Amarkhela, već i o široj odgovornosti Ministarstva unutarnjih poslova i, posljedično, Republike Hrvatske – zbog čega je i podignuta tužba zbog naknade štete”, ističe CMS.
“Ova je tragedija tek jedan u nizu slučajeva u kojima je hrvatska policija upotrijebila prekomjernu silu te čak i vatreno oružje prema izbjeglicama i drugim migrantima lišavajući ih svake ljudskosti i svakog ljudskog dostojanstva, o čemu dugo upozoravamo. Unatoč tome, učinkovite istrage o sustavnom nezakonitom i nasilnom protjerivanju hrvatske policije dosljedno se ne provode već više od osam godina”, zaključuju.