I dalje postoji zabrinutost EK za političku neovisnost Vijeća za elektroničke medije i Hrvatske radiotelevizije te se uočava da se HRT suočava s kritikama u vezi s potencijalnim sukobom interesa, a problem je i (ne)transparentnost vlasništva u medijima.
U godišnjem Izvješću o vladavini prava koje je danas objavila Europska komisija, istaknuto je kako u Hrvatskoj nema napretka u jačanju okvira za pravednu i transparentnu raspodjelu državnog oglašavanja kroz uspostavu jasnih kriterija, dobrih praksi i nadzora da bi se osigurala učinkovita provedba javnih natječaja za sufinanciranje lokalnih i regionalnih medija, navode iz Hrvatskog novinarskog društva.
HND je izvukao i druge dijelove izvješća koji se bave stanjem medija, pa je tako izvješće utvrdilo samo djelomični napredak u naporima da se riješi problem sa SLAPP-om, odnosno tužbama protiv novinara i medija.
“I dalje postoji zabrinutost EK za političku neovisnost Vijeća za elektroničke medije i Hrvatske radiotelevizije te se uočava da se HRT suočava s kritikama u vezi s potencijalnim sukobom interesa, a problem je i (ne)transparentnost vlasništva u medijima”, navode iz HND-a.
Izvješće o vladavini prava Europske komisije svake godine ocjenjuje i stanje slobode medija i medijskog pluralizma u 27 država članica EU-a i četiri zemlje kandidatkinje, Albaniji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.
“Europska je komisija podsjetila na obaveze koje je Hrvatska preuzela u okviru Plana oporavka i otpornosti pa joj preporučila da: pojača napore za jačanje pravnog okvira i mehanizama nadzora kako bi se osigurala pravedna i transparentna raspodjela državnog oglašavanja na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, uključujući postupak javnog natječaja. Također je preporučila Vladi da nastavi napore u rješavanju SLAPP-a te da preispita zakonske odredbe o kleveti i potakne da se šire primjenjuje proceduralna pravila koja omogućavaju odbacivanje neutemeljenih tužbi protiv novinara, uzimajući u obzir europske standarde o zaštiti novinara”, istaknuli su iz HND-a.
Članak je objavljen u sklopu projekta “O civilnom društvu” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).