Evropska komisija pokreće postupak protiv Hrvatske pred Sudom Evropske unije jer nije poduzela mjere kojima bi se u nacionalno zakonodavstvo prenijela EU-direktiva o ambalaži i ambalažnom otpadu.
U službenoj izjavi Komisije navodi se da ta direktiva ima za cilj zaštititi okoliš i osigurati dobro funkcioniranje unutarnjeg tržišta. Između ostaloga, ona postavlja ciljeve recikliranja ambalaže: do 2025. zemlje EU-a morat će reciklirati 65 posto svog ambalažnog otpada, što će 2030. godine porasti na 70 posto.
Evropski zeleni dogovor i Akcijski plan nultog onečišćenja postavljaju ambiciju nultog zagađenja za područje zemalja EU-a. Potpuna provedba standarda u zakonodavstvu EU-a važna je za zaštitu zdravlja ljudi i očuvanje prirodnog okoliša, objašnjava se u službenoj izjavi. Osim toga, pravilna primjena zakonodavstva EU-a o otpadu pomoći će osigurati da se ekonomski vrijedni otpadni materijali progresivno i učinkovito uporabe pravilnim gospodarenjem otpadom.
Države članice morale su prenijeti direktivu u nacionalno pravo do 5. srpnja 2020.
“Hrvatska nije priopćila potpuni prijenos svih relevantnih odredbi ove Direktive u svoje nacionalno zakonodavstvo, niti je dostavila dovoljno jasne i precizne informacije o mjerama kojima država članica smatra da je ispunila različite obveze koje joj navedena Direktiva nameće”, stoji u službenoj izjavi. “Iz tih razloga Komisija je odlučila pokrenuti postupak protiv Hrvatske pred Sudom Evropske unije.
Pošto se slučaj odnosi na tzv. nepriopćavanje mjera prijenosa direktive, Komisija će od Suda Evropske unije zatražiti izricanje financijskih sankcija.
Komisija je poslala službenu opomenu Hrvatskoj još u listopadu 2020. godine, nakon čega je uslijedilo obrazloženo mišljenje u lipnju 2021. Hrvatska je odgovorila u srpnju 2021. obavještavajući Komisiju da će se Direktiva prenijeti Zakonom o gospodarenju otpadom i zakonodavnim mjerama za ambalažu i ambalažni otpad. Iako je Zakon o gospodarenju otpadom stupio na snagu 31. srpnja 2021, stoji u obrazloženju izjave Evropske komisije, potrebne zakonske mjere za provedbu tog zakona, koje su trebale biti donesene šest mjeseci nakon tog datuma, nisu donesene niti su o njima obaviješteno nadležno povjerenstvo EU-a.