U Izraelu se održavaju masovni prosvjedi čiji sudionici zahtijevaju sporazum o prekidu vatre u Gazi. Najveći sindikat u zemlji organizirao je veliki štrajk, međutim u prvim satima njegova održavanja stigla je sudska zabrana.
Analitičari kažu da se radi o jednoj od najvećih protuvladinih demonstracija od početka izraelskog napada na Gazu prije gotovo jedanaest mjeseci. Prosvjednici su blokirali ceste u Tel Avivu i demonstrirali ispred Netanyahuova ureda u zapadnom Jeruzalemu.
Još sinoć došlo je do tučnjave između prosvjednika i snaga sigurnosti. Prosvjednici su skandirali “Sada! Sada!”, misleći na primirje. Tražili su da Netanyahu postigne primirje s Hamasom, što bi dovelo do oslobođenja talaca.
U međuvremenu, još šestero zarobljenika pronađeni su mrtvi.
Forum talaca i obitelji nestalih izjavio je da je njihova smrt izravna posljedica Netanyahuovog neuspjeha da postigne dogovor o zaustavljanju borbi i puštanju članova njihovih obitelji na slobodu: “Svi su ubijeni u posljednjih nekoliko dana, nakon što su preživjeli gotovo jedanaest mjeseci zlostavljanja, mučenja i izgladnjivanja u zatočeništvu Hamasa.”
Gil Dickmann, rođak Carmela Gata, čije je tijelo bilo među vraćenima, pozvao je građane da snažnije pritisnu svoju vladu, da izađu na ulice i posve blokiraju zemlju.
Gideon Levy, kolumnist izraelskih novina Haaretz, prokomentirao je da Netanyahu brani stavove ultradesničarskih stranaka koje daju ključnu podršku njegovoj vladi. One odbijaju svaku pomisao na bilo kakvie ustupke Hamasu.
Levy je naglasio da unutar Likuda, najveće vladine stranke, Netanyahu ima veliku moć i da ga stranka podržava. Međutim on smatra neizvjesnim Netanyqahuovu budućnost nakon današnjeg masovnog izlaska na ulice.
Štrajk organizira najveća izraelska sindikalna federacija, Histadrut. Od 8 ujutro bio je zatvoren aerodrom Ben Gurion, najveći u zemlji, što bi trebalo poremetiti glavne sektore izraelskog gospodarstva, uključujući bankarstvo i zdravstvo.
“Dogovor je važniji od svega”, rekao je šef Histadruta Arnon Bar-David. “Dobijamo vreće za mrtvace umjesto dogovora.” On je dodao da ga podupiru glavni izraelski proizvođači i poduzetnici u sektoru visoke tehnologije.
Općinske službe u Tel Avivu također su bile zatvorene. Izraelska privredna komora izjavila je da podupire štrajk i optužila vladu da nije ispunila svoju “moralnu dužnost”, da zarobljenike vrati žive. “Bez povratka talaca, nećemo moći okončati rat, nećemo se moći rehabilitirati kao društvo i nećemo moći započeti rehabilitaciju izraelske ekonomije”, rekao je njezin čelni čovjek Ron Tomer.
I šef izraelske opozicije, bivši premijer Yair Lapid rekao je da podržava štrajk.
S druge strane, ministar financija Bezalel Smotrich zatražio je od državnog odvjetnika Gali Baharav-Miara da podnese hitan zahtjev za blokiranje nacionalnog štrajka. Smotrich tvrdi da štrajk nema pravnu osnovu jer mu je cilj da „nedolično utječe na značajne političke odluke pitanjima koja se odnose na državnu sigurnost“.
On je rekao da opći štrajk u prometu, koji bi blokirao zemlju, ima značajne ekonomske posljedice koje stvaraju nepotrebnu ekonomsku štetu u ratnim uvjetima.
Sud je uvaži njegove argumente i sindikatu je naložio da prekine štrajk.
“Živimo u državi kojom vlada zakon i poštujemo odluku suda. Stoga upućujem sve da se vrate na posao u 14:30″, izjavio je šef Histadruta Bar-David. “Moram naglasiti da je štrajk solidarnosti bio značajan potez i iza njega stojim. Unatoč pokušajima da se ovaj čin solidarnosti oslika političkim bojama, stotine tisuća građana glasalo je nogama. Želim zahvaliti svakome od vas – radnicima, sindikatima, regionalnim radničkim vijećima, javnom sektoru i privatnom sektoru. Dokazali smo da sudbina talaca nije ni desna ni lijeva; to je pitanje života ili smrti, i nećemo dopustiti da životi budu napušteni. Cijeli svoj život bio sam vojnik Države Izrael i nastavit ću se boriti za naše zajedničke vrijednosti – židovske vrijednosti uzajamne odgovornosti i otkupljenja zarobljenika. One su veće od bilo koje stranke ili politike – one su ljepilo koje drži narod Izraela zajedno. Obećavam obiteljima talaca da će Histadrut nastaviti igrati vodeću i središnju ulogu u naporima da se naši sinovi i kćeri vrate kući.”
Pregovori o primirju između Izraela i Hamasa vuku se mjesecima, a mnogi krive Netanyahua za nepostizanje dogovora.
Izraelska vojska je ubila najmanje 40 738 ljudi i ranila 94 154 u svom ratu u Gazi od 7. listopada. Njezini rukovodioci sada stidljivo priznaju poteškoće u spašavanju desetaka preostalih zarobljenika i kažu da samo dogovor može donijeti pozitivan ishod.