Ovo pitanje sve više zaokuplja pažnju svjetske diplomacije, pri čemu se za izraelskog uglednika često traži rupa u zakonu.
Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot danas je ukazao namogućnost imuniteta za “neke čelnike”. Tu mogućnost spomenuo je u kontekstu naloga za Netanyahuovo hapšenje koji je nedavno izdao Međunarodni kazneni sud.
„Francuska je vrlo privržena međunarodnoj pravdi i primjenjivat će međunarodno pravo koje se temelji na njezinim obavezama suradnje s ICC-om”, rekao je Barrot, domećući da za velike zvjerke svjetske politike staut ICC-a predviđa i mogućnost imuniteta. „Na sudskim je vlastima da odluče“, dodao je, zasigurno nesvjestan da prethodna rečenica može biti shvaćena i kao pritisak na sud. Imunitet bi se, naime, mogao primijeniti kao „nagrada“ za šefove država koje ionako nisu potpisnice Rimskog ugovora kojim je osnovan taj sud.
Francuska uporno tvrdi da će u vezi Netanyahua „primjenjivati svoje obveze prema međunarodnom pravu“, ali izbjegava se izjasniti što to točno znači.
Među evropskim državama koje su jasno dale do znanja da će poštovati odluku Suda su Nizozemska, Irska, Belgija, Španjolska, Slovenija. U Austriji odluku ICC-a nazivaju „apsurdnom“, ali kažu da bi ju poštovali ako im se osumnjičenik nađe pod jurisdikcijom. Netanyahuovo hapšenje čini se nezamislivim u Njemačkoj i Mađarskoj, Češka mudro šuti čekajući da vidi kako će drugi reagirati. Poziciju SAD-a po tom pitanju ne moramo ni spominjati, kao ni poziciju Hrvatske, čija vlada u stopu prati odluke Velikog Brata, ne obazirući se na pozive domaćih ljudsko-pravaških inicijativa.
Međunarodne organizacije za ljudska prava poput Amnesty Internationala ističu da se izraelski premijer, zajedno s njegovim suradnicima protiv kojih je također izdan nalog za hapšenje, nužno moraju suočiti s licem pravde.